Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 maj 2016
RING, 18K guld, smaragdslipad smaragd 1,10 ct enligt gravyr, 2 briljantslipade diamanter 0,12 ctv TW/VS enligt gravyr, Evert Gustafsson, Stockholm 1962-1993, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g, sprickor och mindre skador på smaragden, nagg på en diamant, något slitna klor.
RING, 18K guld, smaragd, 22 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca W/P, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g, 4 diamanter med mindre skador.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, 8 baguettslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, gravyr.
PÄRLCOLLIER, odlade färgade barocka sötvattenspärlor, längd ca 160 cm, vikt 109,5 g.
ARMBAND, sterling silver, färgstenar inkluderande korall och odlade barocka sötvattenspärlor, längd 19-22 cm, vikt 97,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade rubiner ca 1,65 ctv, 28 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/VS, England, stift, vikt 2,6 g, svaga fattningar.