Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 maj 2016
HÄNGE, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca Cr-W/VS-SI, skador, vikt 0,9g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, odlade sötvattenspärlor,diamant ca 0,15 ctv, ca Cr/SI, krokar, vikt 5,3g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenpärlor 10,5-11,5 mm, längd ca 80 cm, vikt 140,6 g, knutet.
COLLIER, doserade kulor av korallimitation, lås i vitmetall, längd 50 cm, vikt 86,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 1,8 g, huggies.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 40 briljanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/SI, vikt 3,4 g, huggies.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr/SI, längd 40 cm, vikt 1,9 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 12 åttkant slipade diamanter 0,12 ctv, stl 16,75+ mm, vikt 2,4 g, gravyr.
ÖRHÄNGEN, sterling silver, 2 odlade grå, något barocka sötvattenspärlor ca 11 mm, krok, vikt 4,9 g.
COLLIER, gröna stenkulor ca 10,15 mm, dobbar, stålvajer, för Ole Lynggaard, längd 43,5 cm.
COLLIER, diverse stenar slipade i olika former, förgyllt lås, längd 47 cm, vikt 160,8 g.
RING, 18K guld, åttkantslipade diamanter 0,15 ctv, stl 16,25 mm, vikt 2,4 g, sned ringskena.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, 28 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv caTW-TCr/VS-SI, vikt 2,1 g, en diamant med sliten kulett.