Avslutad | Moderna – Lördag 9 april 2016
ARMBAND, 18K guld, FRED, Force 10, kabelmodell, # BMF83613, längd 17 cm, vikt 30,5 g.
GEORG JENSEN, ring, Magic, 18K vitguld/gummi, Regitze Overgaard, stl 18,5 mm (58), vikt 11,5 g
OLE LYNGGAARD, ring, Love nr 3, 18K vitguld, arbetad yta, briljantslipad diamant 0,015 ct, stl 16,5 mm, vikt 7,2 g.
GEORG JENSEN, slät ring, Magic, 18K vitguld, design Regitze Overgaard, stl 18,25 mm, vikt 6,2 g
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,51 ct (enl gravyr), ca TW(F-G)/VS1, Uppsala 1994, stl 16 mm, vikt 3,0 g.
RING, 18K vitguld, briljant- oval- samt droppslipade diamanter ca 4,20 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VS, stl 17 mm, vikt 11,4 g.
CHIMENTO, ring, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TCa-Ca/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,2 g, etui, ytterkartong
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,14 ctv, ca W-Ca/SI, stl 19,5 mm, vikt 15,8 g.
EFVA ATTLING, enstensring, 18K rodinerat guld, from here to eternity, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca TW/VS, stl 17,25+ mm, vikt 6,2 g, omarbetad.
HÄNGE, 18K guld, kors, 54 prinsesslipade diamanter ca 1,28 ctv, ca W(H)/VS, vikt 5,0 g.
HÄNGE, 18K roséguld, kors, 54 prinsesslipade diamanter ca 1,28 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, vikt 4,7 g.
WIWEN NILSSON, ring, 18K guld, 3 trappslipade syntetiska blå stenar, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1968, stl 18,5 mm, vikt 5,6 g, gravyr, en sten är skadad. (d)
WIWEN NILSSON, slät ring, 18K guld, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1967, stl 20,75 mm, vikt 5,5 g, gravyr. (d)
WIWEN NILSSON, slät ring, 18K guld, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1968, stl 18,5 mm, vikt 3,2 g, gravyr. (d)
WIWEN NILSSON, slät ring, 18K guld, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1966, stl 18,5 mm, vikt 3,3 g, gravyr. (d)
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,55 ctv, ca W/VS2, 14 baguetteslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca W/VS, Stockholm 2006, stl 16,5 mm, vikt 7,8 g, en baguettslipad diamant skadad.
RING, 18K vitguld, 30 prinsesslipade diamanter ca 3,70 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, stl 18,25 mm, vikt 11,9 g.
DIAMANT, 1,11 ct, briljantslipad. ca TW(G)/SI1, förseglad, graderad av Rolf Krieger.