Avslutad | Moderna – Lördag 9 april 2016
WIWEN NILSSON, collier, förgyllt sterlingsilver, ring- och stavlänk 1 cm, signerad Wiwen Nilsson, Lund 1942, längd 49 cm, vikt 72 g.(d).
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter 0,72 ctv, TW(F)/SI1-SI2, GIA Diamond Dossier 2186509592 och 2165080233, 28 briljantslipade diamanter ca 0,28 ct ca TW-W/VS-SI, vikt 2,7 g, stift.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,43 ct, River(E)/SI1, GIA Diamond Dossier 2155032449, 22 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,9 g.
DIAMANT, 1,00 ct, briljantslipad, TCr(I)/VVS1, HRD Diamond Certificate 12020100021, förseglad.
DIAMANT, 1,01 ct, briljantslipad, TCr(I)/SI2, HRD Diamond Certificate 14012261008, förseglad.
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, 2 briljantslipade diamanter 0,81 ctv, TW(G)/VVS2-VS2, HRD Diamond Report 15003495030 och 1500349568, vikt 1,8 g, stift, snurrebussar i 18K vitguld.
GEORG JENSEN, brosch, silver, nr 291, mått 3,6 x 3,6 cm, formgiven efter 1945, vikt 16,7 g.
OLE LYNGGAARD, collier, 14K guld/silver, längd 60 cm, lås 18K vitguld/guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, vikt 4,9 g
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 72 briljantslipade diamanter ca 2,42 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 7,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-CR/VS-SI, höjd 1,5 cm, vikt 3,9 g, huggies.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, 28 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-TCR, VS-SI, vikt 2,6 g, stift.
OLE LYNGGAARD, collier, sötvattenspärlor ca 12 mm, 18K vitguld/guldlås, 2 briljanter ca 0,06 ctv, längd 40 cm, lås vikt 5,1 g
OLE LYNGGAARD, collier, sötvattenspärlor ca 9 mm, rosenkvartskulor, 18K guldlås, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, längd 38,5 cm, vikt på lås 2,9 g
OLE LYNGGAARD, collier, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, längd 40 cm, vikt 3,7 g