Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 februari 2016
CARMOSÉRING, 18K guld, syntetisk rubin ca 1,60 ct, 8 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-CR/ SI-P, 1900-talets första hälft, stl 18,5 mm, vikt 5,4 g, svaga fattningar, sliten ringskena.
RING, vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCa/VS-P, 7 safirer ca 0,70 ctv, vikt 8,3 g
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TW/VVS, Augustsson Guldsmed K H Johanneshov, Johanneshov 1975, stl 18,25 mm, vikt 2,9 g
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca W/SI, stl 18,25 mm, vikt 4,2 g
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,50 mm , lås i 18K guld med pärlor, längd ca 45 cm
ENSTENSHÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca W/VS, längd ca 42 cm, vikt 3,9 g
CARMOSÉRING, 14K vitguld, citrin, 18 peridoter, 30 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 17 mm, vikt 5,3 g
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, Atelier Ajour Stockholm, Stockholm 1966, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g
REY URBAN, alliansring, 18K vitguld, 9 briljanter ca 0,18 ctv, stl 15,75 mm, vikt 3,6 g, signerad, Stockholm 1992
RING, 18K vitguld, ovalslipade 6 safirer, 7 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, stl 16,75 mm, vikt 6,4 g