Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 februari 2016
BROSCH, 15K guld, rubin, trasig, 2 rosenstenar, trasiga, Birmingham 1906-1907, längd 4 cm, vikt 2,4 g, utbytt nål i vitmetall.
OLGA LANNER (1884-1961), bokmärke, silver, stämplat Stockholm 1915, längd 6,8 cm, vikt 1,8 g, tvärarmar saknas.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,13 ct, ca W(H)/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g, GD&Co, Malmö.
Visa varaSmycken Brosch
DRÄKTBROSCH, silver/förgyllt silver (nål saknas), BROSCH, silver, diameter 4 cm, BROSCH, silver, bärnsten, design BIRGER HAGLUND, vikt 24,9 g.
Ädelstenar Safirer
SAFIR, 1,96 ct, ljusblå, droppslipad, mått 8,37 X 5,99 X 5,71 mm, plomberad av GHI.
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE, 18K guld med odlad sötvattenspärla ca 7,5 mm, 20 briljanter ca 0,08 ctv, W/SI.
COLLIER, rökkvarts, fasetterade kulor, doserade, längd 52 cm, kan varieras, vikt 62,9 g.