Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 april 2016
BROSCH, 14K guld, mosaik, pärlemor, möjligen Norge, 1800-tal, 4,5x3,5 cm, vikt 10,3 g.
RING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS, stl 15,75 mm, vikt 5,5 g, gravyr.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,12 ct, ca W/VS, 10 briljanter ca 0,10 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,0 g, svaga fattningar, en mindre diamant skadad.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,6-7,2 mm, doserad, silverlås med strass, längd 53 cm
Visa varaSmycken Pärlcollier
PÄRLCOLLIER, pärlor ca 2,45-6,43 mm, doserad, 18Kvitguldslås, 7 åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, Dahlgren Hovjuvelerare G A, Stockholm 1938, längd 62 cm
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, 2 diamanter SI, Rosengren & Eriksson Guldsmedja Stockholm 1966, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g, gravyr, en sten med mindre skada.
CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,75 ct, 26 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCr/ VS, stl 16,25 mm, vikt 6,9 g. några slitna fattningar, 2 stenar cz.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 7,5-12 mm, krokar, längd 3 cm, vikt 5,3 g. Visst slitage på öglor.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 blå safirer ca 3,40 ctv, 30 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, gul färgton, skruvstopp, vikt 4,7 g.
HÄNGE, 14K guld, blå safir ca 0,60 ct, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, vikt 1,3 g.
BESTICKSERVIS, 15 delar, silver, genombruten dekor, 6 förrättsgafflar, 4 dessertskedar, 5 kaffeskedar, Svedboms Vetlanda 1970-tal, vikt 332,3 g.
LJUSSTAKAR, silver, barockstil, Svedboms Vetlanda 1958, höjd 18 cm, vikt 965,7 g fylld botten.
BESTICKSERVIS, 17 delar, Rosenholm, silver, 4 bordsknivar, 4 bordsgafflar, 4 bordssked, 2 smörgåsknivar, 2 smörgåsgafflar, såsslev, GAB Eskilstuna 1970-tal, vikt 748,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,45 ct, ca W(H)-TCr(I)/P1, Petterssons Eftr Juvelerar, Stockholm 1950, stl 16,25 mm, vikt 2,1 g, nagg på stenen runt rondisten