Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 april 2016
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,06 ctv, ca TW/VS, vikt 1 g, stift/hängande längd 1,5 cm
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,37 ct, ca Light Brown/SI, stl 17,75 mm, vikt 3,8 g.
COLLIER, skumkorall, kulor ca 12-16 mm, doserat, delvis skurna, magnetlås i vitmetall, vita stenar, längd 42 cm.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,4 g.
SMYCKESET, collier, armband, örhängen, sterlingsilver delvis förgyllt, Italien, vikt 162 g.
RING, 14K guld, 42 diamanter, briljant- och åttkantslipade ca 0,48 ctv, ca W/P. stl 17,75 mm, vikt 9,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,25 ct, ca TCa(L)/VS, stl 17 mm, vikt 1,7 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,14 ct, ca W/SI, längd 40 cm, vikt 6,8 g.
LJUSSTAKAR, silver, Auran Kultaseppä Oy Turku 1976, höjd 11 cm, vikt 223,6 g, fylld botten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,34 ct, ca W/VS, stift, vikt 1,5 g.
ARMRING, förgyllt silver, nielo, 3 cm bred på mitten, öppen, vikt 15,5 g, ryska stämplar.
BÄRNSTENSCOLLIER doserad, gul - orange färg, värmebehandlad, längd 62 cm, skruvlås, vikt 41,5 g.
HÄNGE, 18K guld, odlad halvpärla, 14 rosenslipade diamanter, vikt 2,1, svaga och slitna fattningar.
BÄRNSTENSCOLLIER, doserad, orange, en del sprickor, vikt 54,4g behandlad, längd 60 cm, vitmetallslås.