Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 mars 2016
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor ca 6 mm, lås i silver med pärlor, längd 36,5 cm.
HÄNGE, 18K vitguld, delvis svart rodierat, ametister, hjärta, öppningsbart, längd 1,7 cm, vikt 1,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,17 ct enligt gravyr, ca TCr/VS, stl 17 mm, vikt 1,8 g, stenen något lös.
RING, 18K vitguld, 4 prinsess och 4 baguetteslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS-SI, Guldsmedjan I Jönköping 2010, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g, en baguettslipad diamant med nagg.
RING, 18K vitguld, 2 briljant- och 12 åttkantslipade diamanter 0,26 ctv (enl gravyr), ca TW/VS, Malmö 1962, stl 18,5 mm, vikt 4,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter 0,32 ctv, W/SI, hjärtan, stift, vikt 3,4 g.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,21 ctv, ca TW/SI, längd 1,7 cm, vikt 0,9 g.
ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 9 briljanter ca 0,09 ctv, ca W/SI, ENGELBERT 1986, stl 17,5+ mm, vikt 3 g.
Smycken Lås
LÅS, 14K guld, cabochonslipad grön kalcedon, 8 pärlor, för tre rader, längd ca 3 cm, vikt 9,2 g, något trögt lås
Ädelstenar Tanzaniter
TANZANIT, 5,78 ct, ovalslipad, Gem ID från The Gem and Jewelry Institute of Thailand (OK att öppna förseglingen vid försäljning enl säljaren).
Ädelstenar Tanzaniter
TANZANIT, smaragdslipad, 4,75 ct, 10,0 x 9,5 x 5,4 mm, inneslutningar som når ytan.
Ädelstenar Tanzaniter
TANZANIT, 2,50 ct, förseglad, kuddslipad, litet nagg i kanten, HKD Gemstone Identification, Canada.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd 0,14 ctv, 8 briljantslipade diamanter 0,32 ctv TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,6 g.
BROSCH, 18K guld/platina, 7,1 mm odlad halvpärla, 16 gammalslipade diamanter ca 0,24 ctv, tidigt 1900-tal, vikt 5,0 g, etui,