Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 mars 2016
PALLE BISGAARD, manschettknappar, ett par, silver pärlemor, Danmark 1950/60-tal, vikt 16,1 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 7,5-12 mm, krokar, längd 3 cm, vikt 5,3 g. Visst slitage på öglor.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld/platina, briljantslipad diamant 0,18 ct enl grav, ca W/SI, hänge i platina, längd kedja ca 42 cm, vikt 6,3 g, kedja med inbuktningar.
MANSCHETTKNAPPAR, sterling silver, emalj med frimurarsymboler, ca 12×17 mm, vikt 11,1 g.
RING, 18K guld, 4 prinsesslipade diamanter samt 6 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17 mm, vikt 4,2 g.
Ädelstenar Turmaliner
TURMALIN, 1,47 ct, blågrön (Indicolit), rektangulär trappslipad med skurna hörn.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,06 ctv, ca TW/VS, stjärnor, stift, vikt 3,4 g.
PÄRLRING, 18K vitguld, odlade pärla, CJ Häggström Visby 1970, stl 17,5 mm+, vikt 5,6 g.
BROSCH, 18K guld, 10 smaragder ca 0,40 ctv, 5 briljanter ca 0,20 ctv, ca W/VS (en SI), vikt 3,8 g.
Ädelstenar Övrigt
36 PERIDOTER, 67,80 ct totalt, triangelslipade, slitna fasettkanter, några nagg, sprickor och håligheter.
HÄNGE, 18K vitguld, rubin, briljantslipade diamanter 0,10 ctv, ca W/SI, längd 1,1 cm, vikt 0,2 g.
HÄNGE, 18K guld, floraldekor, invändigt glas för fotografier, längd ca 5,5-6,5 cm, vikt 26,2 g, buckla, troligen senare avtagbart fäste för upphängning.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,04 ct, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g.