Avslutad | Klassiska – Lördag 19 mars 2016
RING, 18K guld, 3 prinsesslipade diamanter samt 30 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca TW(G)/VS, stl 15,75 mm, vikt 5,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljanter ca 0,42 ctv, ca W(H)/SI1-SI2, stift, vikt 1,1 g, nagg vid ena stenens rondist samt slitna fasettkanter vid kuletten.
W A BOLIN, alliansring, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca W/VVS, Stockholm 2001, stl 16,5 mm, vikt 6,6 g, diamanterna sitter något löst.
RING, 18K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca CR/P, Hallberg 1967, stl 16,75 mm, vikt 3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-W/VS, krokar, vikt 1,8 g.
LUKTDOSA, silver, förgylld insida, rektangulär form med snedställda hörn, mått 4,1 x 2,7 cm, öppningsbar, Sverige 1847, vikt 25 g.
Smycken Safirring
SAFIRRING, 18K vitguld, ovalslipade blå safir ca 3,27 ct, 83 trapettsslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca W/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 15,3 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter ca 0,28 ctv, ca Cr/VS, stl 18,5 mm, vikt 3,4 g, stämplad SÄÄ.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW(G)/VS, stift, vikt 3,2 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad rubin, 8 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/SI, stl 16,75 mm, vikt 6,1 g
DIAMANT, 1,22 ct, briljantslipad, Wesselton(H)/P3, små nagg på rondisten, sliten kulett.
ARMBAND, 18K guld, 9 cabochonslipade smaragder, 36 briljantslipade smaragder, längd 17,5 cm, vikt 31,8 g
W.A BOLIN, brosch, 18K guld, 38 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, 15 briljantslipade safirer, 1 navettslipad, 1 trappslipad, Hovjuvelerare Bolin W A Stockholm, Stockholm 1983, vikt 5,5 g
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 1,00 ct, Gråbrun/SI2, 20 briljanter ca 0,20 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g.
COLLIER, 18K vitguld/platina, gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-TCr/SI, odlade pärlor ca 4,0 mm, längd ca 60 cm med förlängningsbar kedja, vikt 21,2 g, ett fåtal diamanter med nagg.
COLLIER, 18K guld, 10 cabochonslipade smaragder, 104 briljantslipade diamanter ca 2,25 ctv, ca TW-W/VS-SI, Wam Guld, Stockholm 1990, längd 46 cm, vikt 32,1 g.