Avslutad | Klassiska – Lördag 19 mars 2016
BROSCH, 14K, guld, gammalslipade diamanter och rosenstenar, 3,5 x 2,5 cm, vikt 9,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K/14K vitguld, 2 blå safirer ca 3,20 ctv, 56 briljant-, åttkant- och gammalslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W-TCr/SI-P, clips, vikt 12,5 g, en safir med naturlig hålighet på undersidan, 3 diamanter med skador, nagg.
ARMBAND, sorgsmycke, förgyllt silver, slipad onyx, säkerhetskedja, C.G Hallberg, längd 19 cm, Stockholm 1892.
ARMBAND, sorgsmycke, förgyllt silver, slipad onyx, längd 17,5 cm, Täckholm CW, Stockholm 1896.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 1,75 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 6,1 g.
BROSCH, platina, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-TCape/VS-P, vikt 10,8 g en diamant saknas, svaga fattningar.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 14 briljanter ca 0,42 ctv, ca TW(F)/VVS-VS, ryska stämplar, vikt 7,9 g.
BROSCH, 14K guld, bakre plattan ca 10K, blå emalj, äkta halvpärlor, (1 skadad, 1 imitation), rörliga delar, vikt 5,1 g, tennlödningar.
BROSCH, 18K guld, åttkant- och rosenslipade diamanter ca 0,25 ctv, Strömdahls, Stockholm 1949, 5,3 x 2,2 cm, vikt 12,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter 0,48 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stift, vikt 1,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,92 ctv, ca TW/VS, 1 dia mindre rondistskada, stl 15,5 mm, vikt 4,9 g, skillnad i höjdnivå på infattningarna.
CARMOSÉRING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCa(L)/SI1, 7 gammalslipade samt 1 briljantslipad diamant ca 1,00 ctv, ca TW-TCa/SI-P, carréslipade safirer, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g, safirer saknas i ringens utkant, en diamant med skada, i övrigt mindre nagg.
PÄRLCOLLIER, 4-radig, 4,2 - 4,5 mm odlade pärlor, längd 40 cm, lås 18K vitguld med citrin och 2,5 mm odlade pärlor, Stockholm 1963, vikt 40,2 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, citrin ca 20 ct, 5 safirer ca 0,60 ct totalt, pansarkedja 59 cm, total vikt 33,5 g, svenska stämplar.
HÄNGE, 18K vitguld/guld, vit opal 11,0 x 6,5 mm, 25 briljanter ca 0,70 ctv, ca TCr/VS,vikt 3,1 g.