Avslutad | Moderna – Lördag 16 januari 2016
RING, 18K guld, grön turmalin, 24 briljantslipade diamanter ca 0,72 ct ca TW/VS-SI, Anders Högbergs Silversmedja Göteborg 1977, stl 15,75 mm, vikt 14,5 g.
BVLGARI, Hänge/kedja, B. zero small pendant, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,60 ct, TW/VS, längd 45 cm, vikt 17 g.
BVLGARI, örhängen, B. zero, 18K vitguld, briljantslipade diamanter, huggies, vikt 8,4 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin 15,65 ct enligt gravyr, signerad, Hans Prybil Vingåker, stl 18,75 mm, vikt 15,8 g.
THERESIA HVORSLEV, ring, silver, signerad, Mema Lidköping 1975, stl 17 mm, vikt 10,5 g,
CARTIER, armring, Love Bracelet, 18K guld, refnr RF2761, 18 cm, vikt 35,6 g, skruvmejsel, originaletui, ytterkartong, certifikat
RING, 18K vitguld, cabochonslipad limekvarts 7,30 ct, 34 briljantslipade diamanter 0,53 ctv ca LBR/SI, stl 16,5 mm, vikt 6 g.
COLLIER, 18K vitguld, blå safirer ca 0,40 ctv, briljanter ca 0,40 ctv, ca TW/SI, längd 43 cm, vikt 4,5 g.
ARMBAND, 18K guld, 60 briljanter ca 2,00 ctv, ca TW/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 8,3 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCr/SI, längd 40 cm, 3,7 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,65 ct, ca W/SI2, 6 briljanter ca 0,06 ctv, ca W/VS, stl 14,5 mm, vikt 2,9 g
CARTIER, 18K guld, Love Bracelet, ref QG2453, stl 17, vikt 31,2 g, skruvmejsel, skötselkit, butikscert, orginaletui, ytterkartong, etuiet är svårt att stänga.
RING, 18K vitguld, 43 prinsesslipade-, briljantslipade- och baguetteslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-CA/VS, Iduna, stl 16,5 mm, vikt 5,4 g.
GEORG JENSEN, armband, Daisy, sterlingsilver, vit emalj, längd 19 cm, vikt 20,4 g, mindre emaljskador, originaletui.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 1,58 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 6,2 g, svaga fattningar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,34 ct, ca TW(F-G)/SI, stl 17 mm, vikt 3,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,36 ct, ca W(H)/P, stl 16,75 mm, vikt 2,6 g.