Avslutad | Moderna – Lördag 16 januari 2016
ENSTENSÖRHÄNGEN 18K vitguld, 2 briljanter ca 1,00 ctv, ca River-TW(E-F)/VVS, stift, vikt 2,5 g.
LAPPONIA, collier, Creature No. 5, sterling silver, akryl, design Björn Weckström, Finland 1973, längd ca 76 cm, vikt 65,6 g, ogrinalpåse.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1,00 ct (enl gravyr), ca TCa(L)/VVS2, stl 16,25 mm, vikt 3,7 g.
COLLIER, 18K guld, ortoklas fältspat, 2 briljanter ca 0,14 ctv, ca W/VS, 39 cm veneziakedja, vikt 16,0 g.
ENSTENSRING, platina, briljant 0,46 ct, River(D)/IF, inskription på rondisten GIA 13976584, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,22 ct, TW(G)/VVS2, HRD certifikat 12023537001, stl 19 mm, vikt 10,1 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, hjärta med 42 rubiner ca 2,20 ctv, 38 cm ankarkedja, vikt totalt 5,0 g, (1 rubin skadad i kanten, ett par med mindre nagg).
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 1,29 ctv, ca Cr(J)/VS, stift, vikt 1,7 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljanter ca 3,76 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 9,6 g.
CARTIER, ring, Love, 18K roséguld. stl 18,5 mm, ref. B4085200, nr 4377, vikt 3,6 g, gravyr.
ARMRING, silver, fasetterad rökkvarts, design Pege, Alton, Falköping 1967, ca 7 x 6 cm, vikt 30,1 g
EFVA ATTLING, enstensring, Princess Wedding Ring, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,35 ct, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 5 g, äldre modell.
RING, 18K vitguld, 4 prinsess och 4 baguetteslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS-SI, Guldsmedjan I Jönköping 2010, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g, en baguettslipad diamant med nagg.
GEORG JENSEN, örhängen, Daisy, förgylld sterling silver, vit emalj, diam ca 2 cm, vikt 6,9 g, clips
SCHALIN, alliansring, Desire Mist, 18K vitguld, 39 briljantslipade diamanter 1,82 ctv, W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 5,8 g, bredd 4 mm.
OLE LYNGGAARD, pärlcollier, odlade söt vattenpärlor ca 10,5-12 mm, lås för dobbar i 18K guld, 20x16 cm, vikt 11,6 g, längd 44 cm, originaletui.