Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 januari 2016
DIAMANTER, 2,32 ct totalt, ca 74 st, ca 0,005 - 0,06 ct/st, blandade kvaliteter, briljant- och åttkantslipade, några få med nagg.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca W/VS, längd 40 cm, vikt 2,0 g.
TRESTENSRING, 18K guld, 3 briljanter ca 0,48 ctv, 2 stenar är skadade, stl 18 mm, vikt 4,9 g.
PÄRLCOLLIER, lås i 18K vitguld, odlade pärlor ca 6,25-6,5 mm, längd 58 cm, vikt 30,8 g.
MATSILVER, 26 delar, Olga, 6 + 6 + 6 bordsbestick, 6 kaffeskedar, 2 smörknivar, vikt 1211 g.
SMYCKESET, smyckesset, ring, 2 hängen, ett örhänge, silver, Arvo Saarela, Sverige 1970-tal, justerbar ringstorlek, vikt 31 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 smaragder ca 0,20 ctv, 6 briljanter ca 0,06 ctv stift, vikt 7,4 g.