Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 januari 2016
ÖRHÄNGEN, 18K guld, grå odlade sötvattenspärlor, barocka, ca 11,5 mm, stift, vikt 6,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 turkoser, otydliga svenska stämplar, höjd 3 cm, vikt 5,8 g, krokar.
TRESTENSRING, platina, 3 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 2,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljanter 0,25 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,20 ctv, ca TW(G)/VS, skruvmekanism, vikt 2,1 g.
FRUKOSTSET, sterling silver, England 2 st kryddkar, 5 äggkoppar från Chester, senapskar med sked och glasinsats, totalvikt 505 g, saltkarets lock sitter fast.
KAFFESKEDAR 13 st, förgyllt silver, emalj, Magnus Aase Bergen Norge, längd 9,5 cm, vikt 125,7 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,20 ct, ca W/VS, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,0 g.
RING, 18K vitguld, odlad barock pärla ca 8,9 mm, 9 briljanter ca 0,14 ctv ca W(H)/SI, stl 18 mm, vikt 5,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 6,5 mm, 8 diamanter ca 0,32 ctv, skruvmekanism, vikt 1,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,24 ct, ca TW(G)/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,2 g.
RING, 18K rodinerat guld, 9 safirer, 70 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g.
RING, 18K guld, 3 odlade pärlor, 4 rubiner, 4 blå safirer, rosenstenar, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g, en diamant med nagg, etui.