Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 7 januari 2016
SANDOZ, digital, herrur, 36,5 mm, Cal 796-0, stål, automatisk, mineralglas, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 1970.
CERTINA, Bristol 290, Cal 28-10, Ref nr. 7001.290, Boett nr. 9350500, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1970, metallänk ej original, box.
Klockor Doxa
DOXA, herrur, 33,5 mm, Ref nr. 11657-4, Boett nr. 6198370, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1965, metallänk ej original, box.
VOSTOK, ryskt, herrur, 40 mm, Boett nr. 271826, vitmetall, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1989.
CERTINA, damur, 24 mm, Cal 10-10, Ref nr. 41101, Boett nr. 2948122, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, ca 1955.
CERTINA, Argonaut 280, Cal 17-361, Ref nr. 825.3708.25, damur, 27,5 mm, doublé, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1970.
TISSOT, Seastar, Boett nr. FVB 954-A, herrur, 33,5 mm, bicolour, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, defekt, läderband, originalspänne, hängetikett, ca 1990.
ZENITH, fickur, 52 mm, Serie nr. 2264633, Boett nr. 3040307 / 8393, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1920, läderpåse.
Klockor Hamilton
HAMILTON, fickur, 54 mm, Cal 940 (21 stenar, 18 size), Serie nr. 900957, Boett nr. 8262640, doublé, ankargång, skadad urtavla, defekt, skadad boett, ca 1911.
FICKUR, 54 mm, Serie nr. 11513, vitmetall, cylindergång, skadad urtavla, mönster, motiv, ca 1915.
FICKUR, 50,5 mm, Boett nr. 69461, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1890.
FICKUR, "C.F.Ketterer Bros, Ware", 49 mm, Boett nr. 4, silver, ankargång, löst glas, skadad urtavla, defekt, skadad boett, ca 1880.
FICKUR, 66 mm, Boett nr. 65282, vitmetall, stiftankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1900.
REGULATEUR, fickur, 76 mm, Boett nr. 61450, silver, ankargång, skadad urtavla, motiv (riksvapen), gravyr, bucklor, ca 1897.
GEOLI, stoppur, 50 mm, vitmetall, mekanisk, 30 sek / 15 min, skadad urtavla, ca 1970.
Klockor Chopard
L.U.C, fickur, 50 mm, Boett nr. 68738, silver, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, skadad boett, monogram, bucklor, ca 1905.
ZENITH, fickur, 49 mm, Serie nr. 3159846, Boett nr. 4076950, silver (Boliden), ankargång, skadad urtavla, monogram, gravyr, ca 1938.
SEELAND WATCH Co, fickur, 50 mm, Serie nr. 30664, Boett nr. 95911, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1910.
SEELAND, fickur, 52 mm, Boett nr. 69744, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1930.