Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 7 januari 2016
TISSOT, herrur, 34,5 mm, Cal 27 B-1, Serie nr. 3915942, Boett nr. 51031-51032, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1957, metallänk ej original.
Klockor Movado
MOVADO, frackur, 44,5 mm, Serie nr. 34976 Boett nr. 17124 / 321176, gun metal, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, skadad boett, defekt, ca 1940.
Klockor Fortis
FORTIS, herrur, 35,5 mm, Ref nr. 560.20.99, quartz (går ej), mineralglas, datum, skadad urtavla, glasbaksida, skadad boett, läderband, ca 1990.
Klockor Arsenal
ARSENAL, Geneve, damur, 23,5 mm, Boett nr. 415572, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1960.
Klocktillbehör Omega
BOK, "A Time Capsule, Omega Speedmaster", Written by Kesaharu Imai, engelska, skadad, ca 1997.
Klockor Elgin
ELGIN NATL WATCH Co, fickur, 56.5 mm, Cal 13 (11 stenar, 18 size), Serie nr. 1242474, Boett nr. 398364, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, monogram, skadad boett, bucklor, ca 1883.
TISSOT, Seastar, Cal 890, Serie nr. 4776666, Boett nr. 3210-1, herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, plexiglas (skadat), skadad urtavla, ca 1960.
SEIKO, Diaschock, Boett nr. 14110, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1965.
Klocktillbehör Tissot
LÄDERBAND, till Tissot herrur, bredd 18/16 mm, svart, originalspänne i gulmetall.
Klocktillbehör Tissot
LÄDERBAND, till Tissot herrur, bredd 18/14 mm, svart, originalspänne i gulmetall.
Klocktillbehör Rolex
GLASRING, till Rolex damur, 18K guld, 25 mm (innermått 21,3 mm), vikt 2,6 gram.
Klocktillbehör Longines
LÄNKBIT, till Longines Dolce Vita damur, 18K guld, bredd 14 mm, inklusive skruv, vikt 1,9 gram.
Klockor Casio
CASIO, Wave Ceptor, Cal 4321, Boett nr. WVA-460, herrur, 41 mm, analog/digital, stål, quartz, safirglas, länk, viklås, Ref nr. S-1058L, ca 2000, box.
Klocktillbehör Epoch
BOX, till Epoch Stockholm armbandsur, 115 x 115 x 51 mm, trä, skadad, ytterkartong.