Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 7 januari 2016
Klockor Nilax
NILAX, Saab, Cal ETA 2789, Boett nr. 5045/621 DD, herrur, 36,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, dag (svenska), datum, skadad urtavla, ca 1970, metallänk ej original.
DAMUR, 6 st. Örnen, Leijona, Birka, Svalan, Ardath, stål / vitmetall, manuella, plexiglas, skadade.
Klocktillbehör Fickur
FICKURSETUI, "Knut Gelhaar, Inneh. Fritz Gelhaar, Tegnérgatan 16, Stockholm", 116 x 99 x 29 mm, skadat, ca 1936, läderpåse.
ZENITH, fickur, 44 mm, Serie nr. 3057105, Boett nr. 8098067, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, ca 1935, läderpåse.
SEIKO, Bell-Matic, Cal 4006 A, Serie nr. 672992, Boett nr. 4006-6060, herrur, 39 mm, stål, automatisk, plexiglas, dag, datum, alarm, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1976.
Klockor Chopard
L.U.C. fickur, 50 mm, Boett nr. 77475, silver, ankargång, nyckeldragare, ej signerad urtavla, skadad urtavla, mönster, gravyr, bucklor, ca 1890.
CERTINA, T + C, Town and Country, Cal 25-661, Ref nr. 5301.225, Boett nr. 8204284, herrur, 37 x 34 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, läderband, originalspänne, ca 1969.
FICKUR, 51 mm, Boett nr. 68724, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1890, nyckel.
ZENITH, fickur, 54 mm, Boett nr. 2649853, silver, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, urverk ej signerat, ca 1910 , kedja i vitmetall.