Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 3 december 2015
MAUTHE, väckarur, 103 x 82 x 30 mm, gulmetall, mekanisk, skadad urtavla, skadad boett, ca 1955.
Klocktillbehör Raymond Weil
LÄDERBAND, till Raymond Weil damur, röd, bredd 14,5/12 mm, viklås i doublé.
Klocktillbehör Raymond Weil
JUBILEUM, herrur, 34,5 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1960. metallänk ej original
HEUER, Microsplit, Ref nr. 2073, stoppur, 61 x 71,5 mm, digital, plast, quartz, ca 1980, pappkartong.
FICKUR, 68 mm, Boett nr. 866, vitmetall, stiftankargång, skadad urtavla, motiv, ca 1920.
FICKUR, "Th. Whitt, London", fickur, 55 mm, vitmetall, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ytterboett, 62 mm, silver, ca 1800.
OMEGA, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 3732288 / 13, silver (0.900), ankargång, senare urtavla, skadad urtavla, mönster, ca 1905, fickurskedja i vitmetall, läderpåse.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 4991380, Boett nr. 5810726, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1915, kedja i gulmetall.
Klocktillbehör Fickur
FICKURSNYCKEL, förgyllt silver/stål, Carneol (skadad), 74,5 mm x 37,5 mm, skadad, ca 1850.