121 - 140 av 309
1...678...16 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 12 december 2015

Klubbad för

SERVIETTRINGAR, 2 st, sterlingsilver, blå bergsslagssten, Sverige 1971, ca 3,5 x3,5 cm, vikt 73,7 g, buckla

600 kr

Utrop: 600 kr

CARTIER, manschettknappar, 18K guld/vitguld, certifkat, vikt 10,7 g.

5 300 kr

Utrop: 4 000 kr

COLLIER, vridna läckar samt stavar, signerad SR, möjligen Sven Roos, Västerås 1989, längd ca 82 cm, vikt 68,9 g

Utrop: 900 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct en grav, ca Tcr/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,1 g

Utrop: 9 900 kr

OLE LYNGGAARD, 14K guld, The Ring, stl 17 mm, vikt 7,7 g.

3 000 kr

Utrop: 3 400 kr

WIWEN NILSSON, collier, sterling silver, ring- och stavlänk, stavarnas längd 1 cm, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1950, längd 44 cm, vikt 65,8 g. (d)

8 100 kr

Utrop: 6 800 kr

WIWEN NILSSON, armband, sterling silver, ring- och stavlänk, stavarnas längd 1 cm, signerat Wiwen Nilsson, stämplat AN, Lund 1950, längd 19,5 cm, vikt 27,6 g. (d)

4 700 kr

Utrop: 3 400 kr

WIWEN NILSSON, örhängen, silver, ring- och stavlänk, stavarnas längd 1 cm, signerade Wiwen Nilsson, stämplade AN, Lund 1952, skruvmekanism, vikt 9,5 g. (d)

1 900 kr

Utrop: 900 kr

WIWEN NILSSON, ring, sterling silver, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1953, stl 16,5 mm, vikt 5,3 g. (d)

2 200 kr

Utrop: 1 700 kr

GEORG JENSEN, collier, stjärnor, sterling silver, längd ca 120 cm, vikt 61,9 g.

2 600 kr

Utrop: 2 300 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 briljantslipade diamanter ca 1,16 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, längd 18 cm, vikt 10,2 g.

Utrop: 20 000 kr

BORGILA, armband, sterlingsilver, Stockholm 1958, längd 20,5 cm, vikt 14,3 g.

700 kr

Utrop: 800 kr

BROSCH, silver, Acke Tötterman, Gävle 1967, 5 x 3,5 cm, vikt 30 g.

Utrop: 450 kr

RING, platina, behandlad droppslipad gul diamant 0,45 ct enligt gravyr, 32 prinsess och 16 briljantslipade diamanter 1,76 ctv, River/IF enligt gravyr, Herlins Guldsmide Stockholm 2009, stl 17,25 mm, vikt 27,3 g.

Utrop: 26 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,51 ct, TW(G)/VS1, HRD Diamond Report 15027588002, 22 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW(G)/SI, stl 17 mm, vikt 2,9 g.

Utrop: 26 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, 2 briljantslipade diamanter 0,76 ctv, River(D-E)/SI1-SI2, 2 GIA stenkuvert 1199413457 samt 2196413399, stift, vikt 1,6 g.

Utrop: 19 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, 2 briljantslipade diamanter 0,81 ctv, ca River(D-E)/SII-SI2, GIA Diamond Dossier 5196185019 samt 2196331210, stift, vikt 2,0 g.

Utrop: 22 000 kr

SOCKERSTRÖA, silver, design EriK Löfman, MGAB, Uppsala 1978, nr 1/10, höjd ca 15,5 cm, vikt 241,8 g

3 200 kr

Utrop: 2 100 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, 2 briljanter 0,64 ctv, River(D)/Loupe Clean(IF), 2 HRD Diamond reports 14036248001 samt 15000133005, stift, vikt 1,6 g.

Utrop: 25 000 kr

ARMRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca W/SI-P1, Almen Guldatelje, Stockholm 1971, vikt 17,9 g.

Utrop: 9 200 kr