Avslutad | Moderna – Lördag 12 december 2015
SERVIETTRINGAR, 2 st, sterlingsilver, blå bergsslagssten, Sverige 1971, ca 3,5 x3,5 cm, vikt 73,7 g, buckla
COLLIER, vridna läckar samt stavar, signerad SR, möjligen Sven Roos, Västerås 1989, längd ca 82 cm, vikt 68,9 g
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct en grav, ca Tcr/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,1 g
WIWEN NILSSON, collier, sterling silver, ring- och stavlänk, stavarnas längd 1 cm, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1950, längd 44 cm, vikt 65,8 g. (d)
WIWEN NILSSON, armband, sterling silver, ring- och stavlänk, stavarnas längd 1 cm, signerat Wiwen Nilsson, stämplat AN, Lund 1950, längd 19,5 cm, vikt 27,6 g. (d)
WIWEN NILSSON, örhängen, silver, ring- och stavlänk, stavarnas längd 1 cm, signerade Wiwen Nilsson, stämplade AN, Lund 1952, skruvmekanism, vikt 9,5 g. (d)
WIWEN NILSSON, ring, sterling silver, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1953, stl 16,5 mm, vikt 5,3 g. (d)
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 briljantslipade diamanter ca 1,16 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, längd 18 cm, vikt 10,2 g.
RING, platina, behandlad droppslipad gul diamant 0,45 ct enligt gravyr, 32 prinsess och 16 briljantslipade diamanter 1,76 ctv, River/IF enligt gravyr, Herlins Guldsmide Stockholm 2009, stl 17,25 mm, vikt 27,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,51 ct, TW(G)/VS1, HRD Diamond Report 15027588002, 22 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW(G)/SI, stl 17 mm, vikt 2,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, 2 briljantslipade diamanter 0,76 ctv, River(D-E)/SI1-SI2, 2 GIA stenkuvert 1199413457 samt 2196413399, stift, vikt 1,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, 2 briljantslipade diamanter 0,81 ctv, ca River(D-E)/SII-SI2, GIA Diamond Dossier 5196185019 samt 2196331210, stift, vikt 2,0 g.
SOCKERSTRÖA, silver, design EriK Löfman, MGAB, Uppsala 1978, nr 1/10, höjd ca 15,5 cm, vikt 241,8 g
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, 2 briljanter 0,64 ctv, River(D)/Loupe Clean(IF), 2 HRD Diamond reports 14036248001 samt 15000133005, stift, vikt 1,6 g.