Avslutad | Moderna – Lördag 12 december 2015
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 51 briljanter ca 4,53 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 10,1 g.
MIKIMOTO, pärlörhängen, 14K vitguld, 2 odlade pärlor ca 8,0 mm, silvergrå, 2 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stift, vikt 2,3 g.
WIWEN NILSSON, ring, silver, monogram, stl 16,25 mm, stämplad AN, ej signerad, Lund 1941, vikt 12 g, etui, storleksändrad (d)
WIWEN NILSSON, ring, bergkristall, signerad, Lund, otydlig årsstämpel, stl 16,5 mm, vikt 12,1 g, storleks ändrad, något slitna fasettkanter (d)
WIWEN NILSSON, brosch, silver, monogram MF, signerad, Lund 1940, längd 9 cm, vikt 13,2 g(d)
2 RINGAR, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ctv, ca W(H)/SI, mindre briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 1,35 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, huggies, vikt 3,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljanter ca 0,55 ctv, ca W(H)/SI, längd 45 cm, vikt 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 0,70 ctv, briljanter ca 0,20 ctv, stift, vikt 2,0 g.
HÄNGE, 18K vitguld,arbetad yta /guld, ovalslipad safir 0,71 ct 1 x 0,9 cm, vikt 3,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W(H)/VS, huggies, vikt 4,3 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, några diamanter med svag rosa färgton, stl 17,75 mm, vikt 3,0 g.