Avslutad | Moderna – Lördag 12 december 2015
SIGURD PERSSON, ring, silver/delvis förgylld, Stockholm 1964, stl 17,25 mm, vikt 9,8 g, något slitage på förgyllning
SIGURD PERSSON, ring, sterlingsilver/delvis förgyllt silver, Stockholm 1980, märkt JS, stl 16 mm, vikt 8,9 g
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,41 ct, ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 7,1 g.
RING, platina, briljantslipad diamant ca 0,28 ct, ca TW/VS, stl 15 mm, vikt 3,2 g, etui, tygpåse
HELALLIANSRING, platina, 33 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW/VS, stl 15 mm, vikt 2,4 g
CHAUMET, ring, 18K vitguld, Liens, 6 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW(G)/VS, Paris, stl ca 18,75-19,25 mm, vikt 16,0 g, orginaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter 0,22 ctv, ca TCr/SI, huggies, vikt 7,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, turmaliner ca 16,83 ctv, baguettslipade diamanter ca 0,26 ctv, stift, längd 5,8 cm, vikt 14,8 g.
COLLIER, 18K guld/vitguld, 130 briljantslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca TW-TCR/SI-P, längd 41 cm, vikt 20,3 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 90 briljanter ca 1,80 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, längd 18,5 cm, vikt 5,3 g.
SKÅL, silver, Sofiero, hammrad yta, design Ingrid Råström, GAB, Eskiltuna 1996, diam ca 13 cm,, weight 304,4 g.
OLE LYNGGAARD, hänge/berlock, 18K vitguld, HC Ballerina 2005, design Charlotte Lynggaard, vikt 3,9 g, etui
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca ca W-TCr/VS-SI, 0vikt 10,9 g, huggies
RING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W-Tcr/VS-SI, stl 17,5 (-) mm, vikt 6,6 g, rodinering något sliten