Avslutad | Klassiska – Lördag 21 november 2015
RING, 18K vitguld, 23 vita briljanter ca 0,18 ctv ca W/SI, 165 svarta briljanter ca 1,52 ctv, stl 17,25 mm, vikt 9,6 g, hjärta.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter 0,49 ctv, ca TW-W/VVS-VS, Gunnar Carlander Stockholm, stl 16,75 mm, inre ringskena, vikt 10 g, den största diamanten är 0,30 ct.
IVAN KHLEBNIKOV, verkstad, skål, silver, invändigt förgylld, hänkel, Moskva, kontrollstämplad Vasily Aleksandrovich Petrov 1883, 25x16 cm, vikt 555,2 g, mindre bucklor.
ARMBAND, 18K guld, pansarlänk, Erik Ekstam, Stockholm 1980, längd 19,3 cm, vikt 112 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/SI, huggies, 2,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 20 briljanter ca 2,00 ctv, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 3,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,40 ctv, ca W(H)/VS-SI, 24 briljanter ca 0,15 ctv, stift, vikt 1,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 1,00 ctv, 34 briljanter ca 0,25 ctv ca W(H)/SI, stift, vikt 2,0 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljanter ca 0,65 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, längd 44 cm, vikt 2,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,75 ctv, ca W(H)/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,6 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, längd 40 cm, vikt 2,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 2,2 g.