Avslutad | Klassiska – Lördag 21 november 2015
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter 0,59 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stift, vikt 1,6 g.
RING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 9 g, en diamant med nagg.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, hjärta, 22 briljanter ca 0,88 ctv, ca TW(G)/VS, längd 40 cm, vikt 3,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K, vitguld, 2 st. smaragder, 13 diamanter 8/8 slipning, stift, vikt 4,8 g
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, hjärta, 22 briljanter ca 0,44 ctv, ca W-TCr /VS, längd 40 cm, vikt 40 cm, vikt 2,8 g.
Smycken Smaragdring
SMARAGDRING, 18K, vitguld. 3 stycken smaragder, 18 briljanter ca 0,50ctv/ Cr-Si -P, stl. 17,5 mm vikt 4,3 g
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, 34 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, löstagbara diamantkransar, stift, vikt 2,2 g.
ARMBAND, 18K, vitguld, vikt 18,2 29 briljanter ca 2,0 ctv Tcr/SI, 29 smaragder, några skadade, 19 cm
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, vikt 1,6 g, stift.
SCHALINS, ring 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter 0,36 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 9,3 g.
MATSILVER, 24 delar, modell Svensk Rund, silver, 12 smörgåsknivar, 12 smörgåsgafflar, GAB samt C.G. Hallberg 1960-tal, längd ca 1818-14 cm, vikt 717,9 g ink knivblad i rostfritt stål
HÄNGE/BROSCH, 18K guld, camé i blå agat, J Petterson Eftr, Stockholm 1916, längd ca 3 cm, vikt 8,8 g
ENSTENSRING, 14K guld/vitguld, navetteslipad diamant ca 0,50 ct, ca Cape-Light Brown/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,2 g.
HÄNGE, 18K vitguld, kors, 61 briljanter ca 0,62 ctv, ca W(H)/SI, längd 8 cm, vikt 10,5 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,43 ct enligt gravyr, ca Cape(M)/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,1 g.
PÄRLCOLLIER, ca 8 mm odlade pärlor, något off-round, längd 48 cm, lås i sterling silver.
ARMBAND, 14K guld, 12 briljanter ca 1,27 ctv (enl gravyr) ca W/VS2-SI1, längd 17,2 cm, vikt 16,9 g.
RING, 18K guld, 20 briljanter ca 0,33 ctv, ca TCr-Cr/SI, 1 diamant skadad, stl 17,5+ mm, vikt 8,7 g.