Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 10 december 2015
ORDENSRING, 18K guld, frimurar, emalj, Oskar Waleby Juvelerare, Stockholm 1960, stl 21,50 mm, vikt 9,5 g, gravyr
ORDENSRING, 18K guld, frimurar, Bengt Hallberg Guldsmed, Köping 1994, stl 19,75 mm, vikt 8 g
RING, 18K vitguld, blå safir 9 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-Ca/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stift, vikt 1,8 g, utan snurrebussar.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, stjärnor, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-W/SI, stift, vikt 0,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,2-7,0 mm, doserade, lås i silver med markasiter, längd 48 cm.
SMYCKESET, collier, armband, och ring, delvis förgyllt silver, korall, pärlor,ca Österike- Ungern 1930-tal, längd 37 cm, längd 18 cm, stl 17,25 mm, ringen är gjord med en nyare skena, en sten saknas.
ÖRHÄNGEN, 18k guld, rosetter med avtagbara hängen med sötvattenspärlor, stift, längd 2,9 cm, vikt 6,5 g.