Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 november 2015
COLLIER, 5 rader färgade korall kulor ca 5,50 mm, lås i sterlingsilver, längd ca 45 cm
RING, 18K guld, 4 prinsesslipade diamanter, 30 åttkantslipade diamanter ca 0,23 ctv, stl 18 mm, vikt 6,6 g
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 8 mm, längd ca 74 cm, lås i silver, trasigt lås
Visa varaSmycken Pärlcollier
PÄRLCOLLIER, 2 rader odlade pärlor ca 3,50-6,50 mm, lås i silver med malkasiter, längd ca 50 cm
SMYCKESET, collier, hänge, 2 par örhängen, gulmetall/ förgylld metall, granter, längd collier ca 41 cm, örhängen med krok och skruv, vikt ca 38,7 g, örhängen med skruv saknar påhäng
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 16,50 mm, vikt 2,8 g, litet nagg på kulett
BROSCH, silver, natursten, Olof Richter, Stockholm 1895, längd ca 6 cm, vikt 13,3 g, medföljande nål
ÖRHÄNGEN, RING, silver, markasiter, längd örhängen ca 4,5 cm, ring stl 17 mm, vikt 11,8 g, örhängen med stift
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,10 ct, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,1 g
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 2 pärlor ca 5 mm, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, vikt 2,1 g, stift
ALLIANSRING, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter 0,20 ctv enligt gravyr, W/SI, 3 safirer 0,33 ctv enligt gravyr, stl 17,5 mm, vikt 3 g