Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 november 2015
COLLIER, brun/grön kvarts, fasetterade kulor 9,2 -12,7 mm, längd 50 cm, justerbar, vikt 65 g
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 10K guld, 2 safirer ca 2,00 ctv, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TCa/SI-P1, stift, vikt 2,3 g.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-W/P1, stl 18 mm, vikt 2,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K rodierat guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca W(H)/VS, stift.
RING, 14K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,27 ct, ca Cr/P, smaragder, stl 18,75 mm, vikt 4,7 g.
RING, platina, smaragd, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, Erik Samuelsson Stockholm 1954, stl 16,75 mm, vikt 8,4 g.
RING, 18K guld/rodierat guld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W/VS-SI, 2 baguetteslipade diamanter ca 0,14 ctv, stl 18,5 mm, vikt 4,9 g, mittstenen saknas, skev skena, fattningens undersida sliten.
HANDSMYCKE, brons, längd armband ca 16,5 cm, kring år 1900, vikt 50,9 g, sakdor, klipt ring, lås stav saknas
HÄNGE, förgylld sterlingsilver, blå emalj dekor, briljantslipad diamant ca 0,005 ct, 2 blå stenar, 3 madonnabilder inuti, vikt 12,8 g
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade sötvattenspärlor ca 9,2 mm, stift, vikt 2,6 g.
Smycken Lås
ENGELBERT, lås, 18K guld, ametist, orientaliska pärlor, signerad Stigbert, Stockholm 1964, vikt 6,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljanter ca 0,19 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,0 g.
ENGELBERT, hänge, 18K guld, bergkristall, signerad Stigbert, Stockholm 1946, längd 5,5 cm, vikt 12,1 g.
RING, 18K guld, 6 rubiner ca 0,60 ctv, 7 briljanter ca 0,04 ctv, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g.