221 - 240 av 353
1...111213...18 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 november 2015

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 925 silver, filigran, turkos, krok

300 kr

Utrop: 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,175 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 1,7 g.

Utrop: 2 000 kr

RING, 925 silver, agat, öppen skena,

325 kr

Utrop: 300 kr

ARMBAND, Aventurin, metallkula

Utrop: 500 kr

ÖRHÄNGEN, Aventurin, silver krokar

400 kr

Utrop: 500 kr

COLLIER, Rosenkvarts, turmalin söttvattenspärlor, 6 rader, längd 43 cm

Utrop: 700 kr

CARL FREDRIK SESEMAN, bägare, silver, graverad dekor, Arboga 1784, höjd 9,5 cm, vikt 60,0 g, ägarmonogram.

Utrop: 2 200 kr

COLLIER, Agater, 2 rader,

Utrop: 700 kr

ÖRHÄNGEN, silver/18K guld, delvis förgyllda, snidad jade, 2 glasstenar, höjd 4 cm, ena örhänget med lagad jade, glasstenar med slitna fasetter samt nagg.

Utrop: 2 200 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld/silver, odlade sötvattenspärlor 5,4 - 9,8 cm, rosenstenar, 1920-tal, längd 5,5 cm, vikt 6,9 g. Rosenstenar skadade.

Utrop: 9 900 kr

PEHR WILHELM HANNGREN, bägare, silver, graverad dekor, Falun omkring 1800, höjd 10 cm, vikt 69,0 g, mindre bucklor, monogram i botten.

Utrop: 1 500 kr

Ädelstenar Rubiner

RUBIN, 0,94 ct, droppslipad, IGI mini report, förseglingen öppnad, färgkvalitet "Extra Fine".

2 000 kr

Utrop: 2 400 kr

Ädelstenar Rubiner

30 RUBINER i 3 förseglingar med 10 st i varje, totalt 5,50 ct (ca 0,16 - 0,19 ct/st), mikrofilm på EGL-cert i förseglingen.

900 kr

Utrop: 1 200 kr

Ädelstenar Rubiner

13 RUBINER, 3,44 ctv, 0,25 - 0,29 ct/st, runda fasettslipade, förseglade, EGL- cert i förseglingen.

Utrop: 2 500 kr

Ädelstenar Rubiner

5 RUBINER, 1,62 ct totalt, förseglade, droppslipade, 0,30 - 0,37 ct/st, EGL mikrofilm i förseglingen.

Utrop: 1 400 kr

ARMBAND, sterlingsilver, 20 peridoter, 19 granater längd 18,5 cm, vikt 27,8 g.

600 kr

Utrop: 500 kr

COLLIER, silver, månsten, längd 44 cm, vikt 5,5 g.

850 kr

Utrop: 700 kr

RING, 18K guld/platina, gammalslipad diamant ca 0,15 ct, stl 16,5 mm, vikt 1,7 g, ask.

1 800 kr

Utrop: 1 600 kr

COLLIER, silver, snidad rosenkvarts, 1961, längd 40 cm, vikt 27 g.

650 kr

Utrop: 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, rubiner diamanter ca 0,04 ctv, clips, längd 1,5 cm, vikt 8,4 g.

Utrop: 2 500 kr