Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 november 2015
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,175 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 1,7 g.
CARL FREDRIK SESEMAN, bägare, silver, graverad dekor, Arboga 1784, höjd 9,5 cm, vikt 60,0 g, ägarmonogram.
ÖRHÄNGEN, silver/18K guld, delvis förgyllda, snidad jade, 2 glasstenar, höjd 4 cm, ena örhänget med lagad jade, glasstenar med slitna fasetter samt nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld/silver, odlade sötvattenspärlor 5,4 - 9,8 cm, rosenstenar, 1920-tal, längd 5,5 cm, vikt 6,9 g. Rosenstenar skadade.
PEHR WILHELM HANNGREN, bägare, silver, graverad dekor, Falun omkring 1800, höjd 10 cm, vikt 69,0 g, mindre bucklor, monogram i botten.
Ädelstenar Rubiner
RUBIN, 0,94 ct, droppslipad, IGI mini report, förseglingen öppnad, färgkvalitet "Extra Fine".
Ädelstenar Rubiner
30 RUBINER i 3 förseglingar med 10 st i varje, totalt 5,50 ct (ca 0,16 - 0,19 ct/st), mikrofilm på EGL-cert i förseglingen.
Ädelstenar Rubiner
13 RUBINER, 3,44 ctv, 0,25 - 0,29 ct/st, runda fasettslipade, förseglade, EGL- cert i förseglingen.
Ädelstenar Rubiner
5 RUBINER, 1,62 ct totalt, förseglade, droppslipade, 0,30 - 0,37 ct/st, EGL mikrofilm i förseglingen.