Avslutad | Julklapps – Lördag 19 december 2015
FISKBESTICK, 13 knivar, 9 gafflar, Nobel, förgyllt rostfrit stål, design Gunnar Cyrén, handtag i form av fisk
RING, 18K guld, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W/VS, stl 17+ mm, vikt 12,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 48 briljanter ca 1,10 ctv, ca TW-W/VS (enstaka SI), stift (inga snurrebussar), vikt 3,3 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter ca 1,00 ctv (enl gravyr), ca W(H)/SI1, stl 17,5 mm, vikt 6,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 50 briljanter ca 0,76 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 2,5 g, inga snurrebussar.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,56 ct River/VVS 2, längd 41 cm, vikt 24 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,55 ct TW/SI, 60 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv W/SI, stl 17 mm, vikt 3,9 g.
RING, 18K guld, 19 briljanter ca 1,65 ctv (enl gravyr), ca TW/VVS, stl 16,75+ mm, vikt 9,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct enligt gravyr, ca TW/P, stl 17,75 mm, vikt 5,8 g.
RING, silver, bergkrsitall, Erik Johanssons guldsmedja Karsltad 1938, stl 17,75 mm, etui, stenen med nagg och skada.
RING, 20K guld, opal, sliten, Johan Wilhelm Köhlberg Strömstad 1898, antik, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g, gravyr.
ENSTENSRING, platina, mediumslipad diamant ca 0,51 ct, ca TW/SI, Stockholm, 1948, stl 17 mm, vikt 2,8 g, två sneda klor.
CARMOSÉRING, 18K guld, 9 diamanter, äldre slipning ca 0,60 ctv, ca Cr-TCape/SI-P, antik, Sverige 1913, stl 17,75 mm, vikt 3,9g, sliten fattning.
BROSCH/HÄNGE, 18K guld, pärlor, svart emalj, hårgömma, antika, Sverige 1897 samt 1882, längd 7,5 cm, vikt 22,9 g, tennlödningar, bucklor.