Avslutad | Julklapps – Lördag 19 december 2015
BROSCH, platina/18K guld, 2 odlade pärlor ca 4,5-7,5 mm, gammalslipad diamant ca 0,25 ct, ca W/VS, rosenslipade diamanter, ca 3,5 x3,5 cm, vikt 7,0 g, 2 stenar saknas.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 3 g.
GUNNAR FAHLSTRÖM, örhängen, 18K guld/vitguld, 2 opal dubletter, pansar, längd ca 1,5 cm, vikt 10,6 g, stift med clips, opaler med skada
BROSCH, 15K guld, 3 gammalslipad diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/-W/SI-P, England, längd 4,5 cm, vikt 6,7 g, etui.
HÄNGE, 18K vitguld, hjärtslipad diamant 4,02 ct, W(H)/VS 2, HRD certifikat 11008648006, vikt 2 g.
EVALD NIELSEN, kaffeskedar, 10 st, silver, hamrad yta, Jugend, Danmark Köpenhamn 1910/20-tal, vikt 137,6 g, monogram.
GEORG JENSEN, salladsbestick, modell 42, hamrad yta, Danmark 1930/31, längd 15,5 cm, vikt 74,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, mediumslipad diamant 3,53 ct ca Cape(M)/VS 2, stl 16,75 mm+, vikt 5,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, kuddslipad diamant 4,01 ct ca TCape(L)/ SI 1, stl 17 mm, vikt 6,7 g.
CARTIER, örhängen, 14K guld, Ref Nr 17292, clips, ca 1960, vikt 14,4 g, Cartier etui.
RING, 18K guld, 5 gammalslipade diamanter ca 0,35 ctv, mittstenen ca LY/VS, övriga stenar ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 3 g, en diamant skadad.
COLLIER, 18K vitguld, 12 blå safirer ca 20,00 ctv, 283 briljant- samt droppslipade diamanter ca 20,00 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, längd 43 cm, vikt 55,8 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd, 16 briljant samt åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, stl 16 mm, vikt 5,2 g, nagg på smaragd, 2 diamanter med skador, i övrigt mindre nagg.