Avslutad | Julklapps – Lördag 19 december 2015
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade akvamariner 5,69 ctv, briljantslipade diamanter 0,18 ctv, ca TW/VS, krokar med stopp, vikt 4,1 g.
GEORG JENSEN, salladsbestick, sterling silver, nr 42, genombrutet skaft med blad och blomstängelornamnet, hamrad, Danmark 1933-1944, svensk importstämpel, längd ca 19 cm, vikt 152,5 g
COLLIER, krysopraskulor ca 7 mm, lås sterlingsilver med 7,8 mm odlad pärla, längd 69 cm, vikt 42,9 g.
PÄRLCOLLIER, 2-radig, ca 7 mm odlade pärlor, längd 42 cm, nyträdd, lås i 18K vitguld, smaragd ca 13,00 ct, 8 briljanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, 8 odlade pärlor 3 mm, Hovjuvelerare Carlman, Stockholm 1969.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, Markströms Uppsala 1961, höjd 15,5 cm, vikt 429,4 g, fylld bodd, fyllning krackelerad.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, design Thore Eldh, Ceson Göteborg 1965, höjd 18 cm, vikt 397,1 g, fylld botten.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ametist ca 5,40 ct, 16 gammalslipade och 16 rosenslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca Cr/SI-P, 1 skadad, några mindre nagg, svaga fattningar, stl 16,75+ mm, vikt 10,5 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,52 ct, River(E)/VS2, HRD Diamond Report 15002981004, förseglad.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 7,00 ct, 10 briljanter ca 0,70 ctv, ca W/VS, stl ca 19 mm med nuvarande innerskena, vikt 11,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,49 ct, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g.
ARMBAND, 14K vitguld, 270 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 30,0 g.
ENSTENSRING, platina, briljant ca 0,58 ct, ca TCr(I)/P1, infattad med 4 klor, stl 17,25+ mm, vikt 4,9 g.
RING, platina, ovalslipad smaragd 2,35 ct, GIA certifikat 2171205728, 54 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 16,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 4 gula safirer 5,75 ctv enligt gravyr (varav 2 x ca 2,00 ct) , 62 briljantslipade diamanter ca 2,05 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stift/clips, vikt 12,3 g, ena safiren sitter aningen löst i sin fattning.
RING, 18K rodierat guld, 85 diamanter (50 trapets- och 35 briljantslipade) ca 1,55 ctv, ca TCa-Ca/SI, stl 20,5+ mm, vikt 13,3 g.