Avslutad | Klassiska – Lördag 24 oktober 2015
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 6,5 - 7 mm, lås i 18K guld, diamanter ca 0,07 ctv, längd 47 cm.
RING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 0,33 ct, ca TCa/SI, 47 briljantslipade diamanter ca 0,47 ct, ca W-CR/SI, stl 17,25 mm, vikt 5,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, southsea pärlor 12 mm, 42 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS,stift, vikt 11,3 g. Pärlorna går att plocka av.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 odlade tahitipärlor ca 12,0 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv ca W/P, vikt 7,6 g, en diamant med nagg.
COLLIER, 18K guld, 29 briljantslipade diamanter 0,51 ctv, ca W/VS, längd 44 cm, vikt 29,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 20 droppslipade gröna safirer i olika nyanser ca 9,75 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCR/VS, längd 3,6 cm, vikt 13,8 g, stift/clips.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, kors, briljantslipade diamanter ca 2,12 ctv, ca TW/VVS-SI, rubiner, snidad citrin med kristusmotiv, längd 5,5 cm, kedjans längd 65 cm, vikt totalt 35,1 g, 3 diamanter med mindre skador, 1 rubin med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade akvamariner ca 7,75 ctv, 116 briljantslipade diamanter ca 11,00 ctv, ca TW-CR/VVS-SI, längd 6,5 cm, vikt 25,3 g, några diamanter ca TCa, några diamanter är skadade.
BROSCH, 14K guld, överdel silver, oval gammalslipad diamant ca 0,65 ct, skadad, 108 antikslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TCr-Ca/SI, solstråleformation, vikt 12,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/silver, rökkvarts, rosen- och åttkantslipade diamanter, krokar, längd 5,8 cm, vikt 13,6 g.
RING, 14K vitguld, 4 prinsesslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W(H)/SI, 40 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 15,5 mm, vikt 4,3 g, svaga fattningar.