21 - 40 av 263
123...14 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 oktober 2015

Klubbad för

BROSCH, platina, halvpärla, 30 rosenslipade diamanter, nål i guld, W.A. Bolin, Stockholm 1925, längd ca 5,5 cm, vikt 4,1 g, orginaletui

1 300 kr

Utrop: 1 400 kr

RING, 18K guld, ovalslipad opal, 14 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,50 mm, vikt 3,3 g

3 200 kr

Utrop: 2 300 kr

SÅSSKÅL PÅ FAT, silver, delvis godronnerad med stiliserad bårddekor, invändigt förgylld, Jakob S Lundberg, Stockholm 1841, diam skål ca 15,5 cm, vikt 487,9 g, ägarmärkning underfat

Utrop: 3 200 kr

RING, 18K guld, navettslipad blå safir, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr/CS-SI, Svenska importstämplar 1938, stl 17 mm, vikt 2,7 g.

2 800 kr

Utrop: 2 700 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, dosa, silver, cylinderformad, lock med monogram, innvändigt förgylld, diam ca 6 cm, Stockholm 1825, vikt 91,2 g

800 kr

Utrop: 900 kr

PEHR ZETHELIUS, gräddkanna, silver, rund nedåt avsmalande, pålödda medusahuvud, uppsvängd hänkel, invändigt förgylld, Stockholm 1809, höjd ca 11 cm, vikt 145,8 g, troligen lagad botten, buklor, lagad hänkel

Utrop: 3 800 kr

MÖLLENBORG, 2 raguskedar, Feron, Stockholm, saknar år- stämpel, längd ca 30 cm, vikt 270,2 g, 1 med gravyr

1 500 kr

Utrop: 1 200 kr

ARMBAND, 18K guld/vitguld, 80 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv ca W/SI, längd 20 cm, vikt 48,7 g, 3 diamanter saknas.

12 200 kr

Utrop: 13 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca TW(F-G)/ VS, diameter 1,8 cm, stift, vikt 10,6 g.

Utrop: 10 400 kr

PÄRLCOLLIER, Tahitipärlor, 31 st, 11,8-14,7 mm, lås i 14K vitguld, längd 43 cm.

Utrop: 11 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 10 prinsesslipade diamanter ca 1,00 ctv, 16 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, 16 baguetteslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W-TCa/VS-P, stift, vikt 6,4 g.

Utrop: 14 800 kr

HÄNGE, 18K vitguld, 5 prinsesslipade diam ca 0,48 ctv, 14 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, 8 baguetteslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TCr-TCa/SI-P, vikt 3,1 g.

Utrop: 7 400 kr

RING, 18K guld, briljant ca 0,36 ct, ca W(H)/P, 12 baguetteslipade diamanter ca 0,33 ctv, stl 15,75 mm, vikt 3,5 g, svaga fattningar.

Utrop: 5 100 kr

ARMBAND, 14K guld/silver, 7 gammalslipade diamanter ca 1,35 ctv, mittsten ca 0,35 ct, ca W-Cr/SI, längd 18 cm vikt 7,2 g, ett fåtal nagg på de mindre stenarna.

6 500 kr

Utrop: 7 400 kr

PÄRLCOLLIER, 2- radigt, odlade pärlor 5,5 -6 mm, lås i 18K vitguld, opal, 28 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, längd 36 cm.

Utrop: 3 200 kr

PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor ca 6,75 mm, lås i 18K vitguld, ametist, vita stenar, längd 39,5 cm.

Utrop: 3 200 kr

ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W/SI, stl 15,75 mm, vikt 5,4 g.

Utrop: 3 900 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm+, vikt 2 g.

4 100 kr

Utrop: 4 500 kr

COLLIER, silver, niello, kulor, Ryssland, troligen St Petersburg 1800-talets slut, längd 43 cm, vikt 65,9 g.

1 200 kr

Utrop: 800 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 7- 7,5 mm, lås i 18K guld med safir, 3 rondeller i 18K guld, safirer 3 x 0,36 ctv, 47,5 cm.

Utrop: 5 500 kr