141 - 160 av 284
1...789...15 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 september 2015

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, 16 gula safirer ca 0,32 ctv, ca TCR/SI, 2,3 g

1 700 kr

Utrop: 1 600 kr

ENSTENSRING, 23K guld, mediumslipad diamant ca 0,20 ct, ca TCR/VS stl 18+, vikt 4,0 g.

Utrop: 1 900 kr

RING, Syskonring, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,50 ctv ca W/VS, stl 19 mm, vikt 3,6 g Syskonring, 18K vitguld, 2 briljanter 0,50 ctv, 3,6 g.

3 800 kr

Utrop: 4 300 kr

MATSILVER, silver, 15 delar, Prins Albert, 2 matknivar och gafflar, 5 bordsskedar, 1 smörgåskniv och 2 gafflar, 2 dessertkedar, 1 moccasked, C.G. Hallberg, Stockholm, 1900-talets mitt, vikt ca 706 g, samtliga knivar med knivblad i rostfritt stål.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

MATSILVER, silver, Olga, 12 dessertgafflar, CG Hallberg och GAB, Stockholm mitten av 1900-talet, vikt 348 g

2 200 kr

Utrop: 1 600 kr

LJUSSTAKAR, sterlingsilver, fylld fot, C.G. Hallberg, Stockholm 1959, höjd 7 cm, vikt 281 g

450 kr

Utrop: 400 kr

BROSCH, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca TW/VS, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/VS-SI, längd ca 4 cm, vikt 13,8 g, två stenar med skada

Utrop: 4 000 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 3,6 g, gravyr

Utrop: 1 100 kr

HÄNGE, 18K guld/vitguld, oval med 12 briljanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, vikt 1,1 g.

KALEVALA, hänge, brons, längd 9 cm.

200 kr

Utrop: 200 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 6-13 mm, färgade, längd 120 cm.

550 kr

Utrop: 650 kr

RING, 14K guld, navett- , baguett- och briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/SI-P, stl 16 mm, vikt 4,4g en diamant skadad, mittstenen sitter löst i sin fattning.

2 500 kr

Utrop: 2 500 kr

MATSKEDAR, 2 st, silver, C J Bask Södertälje, Isak Sauer Stockholm 1700-talets andra hälft, vikt 117,6 g, gravyr.

800 kr

Utrop: 450 kr

COLLIER, sterlingsilver, Mexico, längd 43 cm, vikt 85,1 g.

700 kr

Utrop: 350 kr

MATSKEDAR, 8 st, silver, Bl a Zethelius, Lampa, Rehberg, vikt 488,8 g, några med bucklor i bladet, gravyr.

Utrop: 1 700 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7,5 mm, off round, silverlås, längd 70 cm.

Utrop: 600 kr

COLLIER, fasetterade agatkulor ca 19,50 mm, lås i gulmetall, längd ca 42 cm

550 kr

Utrop: 650 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g.

Utrop: 2 800 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, safir, 10 diamanter 0,05 ctv, stl 16,25 mm, vikt 2,7 g.

1 700 kr

Utrop: 1 800 kr

STELT ARMBAND, silver/18K guld, pärlemor, Mexico, vikt 35 g.

1 000 kr

Utrop: 450 kr