Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 september 2015
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor, diameter 13,7 mm, stift, vikt 7,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade färgade sötvattenspärlor 9,5- 10,5 mm, lås i silver, längd 44 cm
MATSKEDAR 4 ST, silver, Sverige 17/1800- tal, bl a J Dyring Hedemora 1764, Lorens Stabeus Stockholm 1767, vikt 185,2 g, bucklor, viss slitage, monogram.
RING, 18K guld/vitguld, blå safir ca 0,40 ct, 12 blå safirer ca 0,30 ctv, 24 diam ca 0,12 ctv, stl 17 mm, vikt 5,1 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, smaragd, 9 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr/P, stl 18,75 mm, vikt 3,8 g, sliten smaragd, skador och nagg på diamanterna.
COLLIER, ametistkulor ca 12 mm, 1 svart turmalin kula ca 12,50 mm, magnetlås, längd ca 40 cm
HÄNGE, snidad bergkristall i form av österländsk gudinna, grön tofs, total längd ca 37 cm
KARL LAINE, hänge, sterling silver, bergkristall, läng hänge 4,5 cm, Finland, pansarlänk i silver medföljer, längd 46 cm, totalvikt 15,3 g.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, stavar och ringar, längd 19 cm, hjärtberlock, vikt 6,6 g.