Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 september 2015
A G ESTBERG, supkalk, silver, kvadratisk fot, Karlskrona 1836, höjd 11 cm, vikt 33,6 g, mindre bucklor på brättet.
SUPKOPP, silver, spår av för gyllning, N G Schreij Askersund 1800-talets första hälft, höjd 5 cm, vikt 25,3 g.
J O ZETTERSTRÖM, luktdosa/hänge, silver, invändigt förgylld, Göteborg 1884, diameter 3,5 cm, vikt 14,9 g.
SERVERINGSBESTICK, silver/förgylld metall, Jugend, Tyskland 1900-talets början, längd 26-27 cm, vikt 207,3 g.
TÅRTSPADE, modell Olga, silver, graverad dekor, A Ambrosius Stockholm 1874, längd 30 cm, vikt109,4 g.
EFVA ATTLING, ring, Now or never, sterlingsilver, stl 18,25 mm, vikt 8,4 g originalask.
PÄRLRING, 18K vitguld, odlade pärla, CJ Häggström Visby 1970, stl 17,5 mm+, vikt 5,6 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, 14 briljanter ca 0,15 ctv, ca W/SI-P, längd 42 cm, vikt 4,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca Cape-Light Brown/VS-SI, stl 18 mm, vikt 4,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 24 briljanter ca 0,85 ctv, ca TCr-TCa/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 2,7 g, en diamant skadad.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, J Irmes Guldsmedja Stockholm 1975, stl 17,5 mm, vikt 2,5 g.
COLLIER, 10-radigt, oxiderat silver, längd 59 cm, vikt 48,6 g, dobbar, passar Ole Lynggaardlås, ej stämplat.