Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 september 2015
CARMOSÉRING, 18K guld, safir ca 0,05 ct, 6 briljanter ca 0,12 ctv, ca TCr-Cr/VS, stl 16,5 mm, vikt 1,5 g.
RING, 18K rodinerat guld, smaragd ca 1,14 ct, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca Cr/SI, vikt 6,2 g, rodinering på skena med slitage.
CARMOSÉRING, platina, 7 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-W/VS, Bo Cedestam Stockholm 1971, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g, en klo skadad.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/SI, stift, vikt 1,1 g.
ENSTENSRING, 14K guld, prinsesslipad diamant ca 0,37 ct, ca Cape/SI-P, sl 17 mm, vikt 2,8 g.
SMYCKESET, silver, hänge/kedja och örhängen, Karl Laine, Finland, krokar, 3 små bergkristaller, Veneziakedja 36 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 cabochonslipade blå safirer, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, vikt 2,8 g, lagning, utbytt stift, snurrebussar i 9K vitguld.
RING/ÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, granater, längd 3,5 cm, stift, stl 18 mm, vikt 12,5 g