Avslutad | Moderna – Lördag 13 juni 2015
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, bergkristall, Finland, hängets längd 3,8 cm, kedjans längd 70 cm, vikt 17,2 g.
RAUFF, ring sterlingsilver/18K guld, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, ca W/SI, stl 16,75, vikt 6,5 g.
CHIAMPESAN, collier, 18K matterat guld, cabochonslipad blå safir, Italien, längd 45 cm, vikt 53,0 g.
COLLIER, sterling silver, svart onyx, stel halsring, Per-G Forslund Juvelateljen, Malmö 1977, vikt 53,9 g
BENGT LINDSTRÖM, collier, sterlingsilver, figur, signerad samt numrerad 23/999, Carlsen Sundsvall 1983, längd 73 cm, höjd 7 cm, vikt 79,6 g.
GEORG JENSEN, ring, The Doppio, 18K guld/vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 12,2 g
RING, 18K guld, rosa ovalslipad safir ca 1,66 ct, Stjernswärd Juveler & Design, Stockholm 2001, stl 15,25 mm, vikt 8,6 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca TW/VVS2-VS1, Voski, Stockholm 2002, stl 15,25 mm, vikt 5,4 g
RING, 18K vitguld, 56 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-TCr/VS-P stl 16,5 mm, vikt 11,7 g
COLLIER, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca W-VS, längd ca 44 cm, vikt 52,4 g
BVLGARI, armband, Parantesi revolution, 18K vitguld, längd 21 cm, vikt 10,2 g originaletui.
CHAUMET (2), collier och armband, 18K guld, 64 + 62 briljanter ca 1,00 + 0,54 ctv, ca TW/VVS, längd 42 cm (även som 40 alt 38 cm) och 17,8 cm, # 960503 och 954156, "Multi Liens", vikt 20,5 och 8,9 g respektive (armbandet lagat).
HÄNGE, 14K guld, cabochonslipade ametister, Nester Westerback, längd 9 cm, Finland 1971, vikt 12 g.
ARMRING, silver, Cesons, syntetisk spinell, öppningsbar, diameter, Göteborg 1971, vikt 25,7 g.