Avslutad | Moderna – Lördag 13 juni 2015
ÖRHÄNGEN, huggies, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW-W/VS, vikt 3,7 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 51 briljantslipade diamanter ca 1,94 ct, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 12,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/VS-SI, 8 svarta diamanter ca 0,42 ct, vikt 2,0 g, stift.
THERESIA HVORSLEV, örhängen, sterlingsilver, organisk form, höjd 3 cm, vikt 7,7 g, skruvmekanism.
THERESIA HVORSLEV, hänge, sterlingsilver, blomma, Mema Lidköping, diameter 5,5 cm, vikt 44,0 g.
ALLIANSRING, platina, 14 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VVS-VS, Scott Kay, USA, stl 16,75 mm, vikt 6,9 g.
WIWEN NILSSON, Ring i 18K guld med en rektangulär trappslipad bergkristall 3,82 ct, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1937, stl 16,5 mm, vikt 6,4 g (d).
RING, 14K guld, oval briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca W(H)/P1, stl 15,5 mm, vikt 9,3 g, gjutsprickor i skenan.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 smaragdslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W(H)/VVS-VS, stift, vikt 0,9 g.
RING, platina, 18 prinsesslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VVS, stl 16,75 mm, vikt 7,9 g.
RING, 14K rodierat guld, prinsesslipad diamant ca 0,45 ct, 40 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-W/SI-P1, stl 16,5 mm, vikt 5 g.
HELALLIANSRING, platina, smaragder, Bertil Lundberg Stockholm 1962, stl 17,75 mm, vikt 4 g, några skadade stenar.
RING, 14K rodierat guld, 7 baguetteslipade och ovalt briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCr/VVS, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 0,38 ct, ca TW(G)/VS, Scott Kay, USA, stl 17,25 mm, vikt 5,5 g, diamanten är rörlig i sin fattning.
KEDJA/HÄNGE, 14K vitguld, droppslipad grön safir, 3 diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/VS-SI, längd ca 45 cm, vikt 3,1 g.