Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 november 2015
BROSCH, platina, 14 carréslipade rubiner, 1 briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca TW(G)/VS1, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS, 52 briljant, gammal, åttkant, baguette och modifierad fyrkantslipade diamanter ca 2,56 ctv, ca W-CR(H-J)VS-SI, 5 diamanter med skador, 7,3x2 cm, vikt 18 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter totalt 4,42 ctv, 2,24 +2,18 ct, River(D-E)/SI2 kopior på IGI cert F1P34625 samt F1N54367, 28 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW(G)/VS-SI, vikt 5,5 g, stift.
RING, 18K rodierat vitguld, radiantslipad diamant 1,51 ct, TW(G)/SI2, GIA cert 5186203102 (kopia från GIA sajt), 38 briljanter ca 0,38 ctv, ca TW-W/VS (enstaka SI), stl 16 mm, vikt 3,1 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, droppslipad diamant 1,21 ct, Fancy Deep Yellow/P1+, GIA Report 1152059298, 65 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 17+ mm, vikt 5,6 g.
C G HALLBERG, ljusstakar, ett par, silver, trearmade, Stockholm 1932, höjd 23 cm, vikt 1004,6 g, fylld botten.
WIWEN NILSSON, manschettknappar, sterlingsilver, åttkantiga, signerade, Lund 1968, vikt 14,3 g, etui. (d)
COLLIER, platina, navett och gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-CR(H-J)/VS-SI, pärla, 8,4x6,1 cm, lås i silver, längd 40 cm, vikt 7,2 g, en diamant skadad, etui.
WIWEN NILSSON, 11 cocktailbägare, sterlingsilver, konisk form på rund fot, signerade, Lund 1945-1956, höjd 6,5 cm, vikt 888,9 g, monogram, en bägare med gravyr i botten. (d)
RING, platina, briljantslipad diamant 3,60 ct, Cr(J)/VVS1, GIA certifikat 2157945794, 2 kiteslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 7,3 g.
KIMBERLY MCDONALD, örhängen, 18K roséguld, uvarovitgranater, 60 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, längd 4,7 cm, vikt 15,5 g, krokar.
HENRY WILKINSON, teburk, sterlingsilver, hamrad yta, på tre fötter, England Sheffield 1903, höjd 14 cm, vikt 267,0 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 2,02 ctv, TW(F)/SI1, IGI Certifikat F1N41048 och F1N38378, vikt 2,3 g, skruv stift
Visa varaSilver Skål
GUSTAF FOLKE, gallerskål, silver, med hänkel, bladdekor, delvis förgylld, Stockholm 1827, 27x22 cm, höjd 19 cm, vikt 397,6 g, gravyr i botten, proviens Annie Nordenfalk dotter till Friherre Otto Nordenfalk och Cecile Sparre på konfirnationen Bernshammar herrgård.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter 4,10 ctv, 2,02 och 2,08 ct, W(H)/VS1, IGI cert F1R35235 och F1Q40404, vikt 2,8 g, stift.
RING, 18K vitguld, smaragd 5,35 ct, Dunaigre certifikat Schweiz, minor clarity enhancement, 89 briljantslipade diamanter ca 1,76 ctv, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 12,2 g.
DIAMANT, smaragdslipad, 3,00 ct, River(D)/VVS2, mått 10,07x6,96x4,77 mm, GIA certifikat 2178659427.
GAUDY, ring, platina, prinsesslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW(G)/VS, 16 carréslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, Stockholm 1994, stl 16,75+ mm, vikt 17,9 g.