101 - 120 av 229
1...567...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 november 2015

Klubbad för

BROSCH, platina, 14 carréslipade rubiner, 1 briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca TW(G)/VS1, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS, 52 briljant, gammal, åttkant, baguette och modifierad fyrkantslipade diamanter ca 2,56 ctv, ca W-CR(H-J)VS-SI, 5 diamanter med skador, 7,3x2 cm, vikt 18 g.

Utrop: 33 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter totalt 4,42 ctv, 2,24 +2,18 ct, River(D-E)/SI2 kopior på IGI cert F1P34625 samt F1N54367, 28 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW(G)/VS-SI, vikt 5,5 g, stift.

Utrop: 370 000 kr

RING, 18K rodierat vitguld, radiantslipad diamant 1,51 ct, TW(G)/SI2, GIA cert 5186203102 (kopia från GIA sajt), 38 briljanter ca 0,38 ctv, ca TW-W/VS (enstaka SI), stl 16 mm, vikt 3,1 g.

RING, 18K vitguld, droppslipad diamant 1,21 ct, Fancy Deep Yellow/P1+, GIA Report 1152059298, 65 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 17+ mm, vikt 5,6 g.

Utrop: 110 000 kr

C G HALLBERG, ljusstakar, ett par, silver, trearmade, Stockholm 1932, höjd 23 cm, vikt 1004,6 g, fylld botten.

3 600 kr

Utrop: 4 000 kr

WIWEN NILSSON, manschettknappar, sterlingsilver, åttkantiga, signerade, Lund 1968, vikt 14,3 g, etui. (d)

5 700 kr

Utrop: 4 000 kr

COLLIER, platina, navett och gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-CR(H-J)/VS-SI, pärla, 8,4x6,1 cm, lås i silver, längd 40 cm, vikt 7,2 g, en diamant skadad, etui.

Utrop: 18 000 kr

RING, 14K guld, rosenslipad diamant 10,7 mm i diameter, stl 19,5 mm, vikt 10,7 g.

15 200 kr

Utrop: 6 900 kr

WIWEN NILSSON, 11 cocktailbägare, sterlingsilver, konisk form på rund fot, signerade, Lund 1945-1956, höjd 6,5 cm, vikt 888,9 g, monogram, en bägare med gravyr i botten. (d)

9 600 kr

Utrop: 9 000 kr

RING, platina, briljantslipad diamant 3,60 ct, Cr(J)/VVS1, GIA certifikat 2157945794, 2 kiteslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 7,3 g.

Utrop: 500 000 kr

KIMBERLY MCDONALD, örhängen, 18K roséguld, uvarovitgranater, 60 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, längd 4,7 cm, vikt 15,5 g, krokar.

Utrop: 20 000 kr

HENRY WILKINSON, teburk, sterlingsilver, hamrad yta, på tre fötter, England Sheffield 1903, höjd 14 cm, vikt 267,0 g.

Utrop: 2 000 kr

VINKARAFF, sterlingsilver, glas, England London 1871, höjd 21 cm.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 2,02 ctv, TW(F)/SI1, IGI Certifikat F1N41048 och F1N38378, vikt 2,3 g, skruv stift

GUSTAF FOLKE, gallerskål, silver, med hänkel, bladdekor, delvis förgylld, Stockholm 1827, 27x22 cm, höjd 19 cm, vikt 397,6 g, gravyr i botten, proviens Annie Nordenfalk dotter till Friherre Otto Nordenfalk och Cecile Sparre på konfirnationen Bernshammar herrgård.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter 4,10 ctv, 2,02 och 2,08 ct, W(H)/VS1, IGI cert F1R35235 och F1Q40404, vikt 2,8 g, stift.

Utrop: 430 000 kr

RING, 18K vitguld, smaragd 5,35 ct, Dunaigre certifikat Schweiz, minor clarity enhancement, 89 briljantslipade diamanter ca 1,76 ctv, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 12,2 g.

Utrop: 190 000 kr

DIAMANT, smaragdslipad, 3,00 ct, River(D)/VVS2, mått 10,07x6,96x4,77 mm, GIA certifikat 2178659427.

Utrop: 510 000 kr

GAUDY, ring, platina, prinsesslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW(G)/VS, 16 carréslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, Stockholm 1994, stl 16,75+ mm, vikt 17,9 g.

24 500 kr

Utrop: 12 000 kr

DIAMANT, 2,51 ct, briljantslipad, TCa(K)/VS2, IGI certifikat S3B68648, Exc, Exc, Exc. kopia.

Utrop: 130 000 kr