Avslutad | Klassiska – Lördag 23 maj 2015
CARMOSÉRING, 18K guld, 11 mediumslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/SI, 1930-tal, stl 17 mm+, vikt 3 g, sliten fattning och tunn ringskena, två diamanter skadade.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/SI, stl 17 mm, Ceson, Göteborg 1976, vikt 6,3 g.
DIAMANT, briljantslipad, 2,12 ct, W(H)/SI1, något litet bord, 3 nagg på paviljongen under rondisten.
ARMBAND, 18K vitguld, 183 baguett- och trapetsslipade diamanter ca 2,70 ctv,ca TW/VS-SI, längd 19,5 cm, vikt 27,2 g, några stenar med små skador.
COLLIER, doserade opaler ca 3,54-10,20 mm, lås i 18K guld, doserad bergkristall, längd ca 42 cm
RING, 18K guld, cabochonslipad opal ca 2,50 ct, 4 antikslipade rubiner, 32 rosenslipade diamanter, stl 16,75 mm, vikt 4,5 g
DIAMANT, droppslipad, 0,70 ct, Fancy Brownish Orangy Yellow, ca SI2, GIA cert 1116228589, förseglad.
DIAMANT, droppslipad, 0,61 ct, Fancy Yellow/SI2, GIA cert 1162470341, förseglad.
COLLIER, 18K vitguld, 15 briljanter ca 1,20 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd 42 cm, vikt 11,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,16 ct enligt gravyr, ca CR/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g.
L´ETUI, helalliansring, platina, 31 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW(G)/VS, Stockholm 2009, stl 16 mm, vikt 5,2 g.
RING, 14K vitguld, smaragd ca 3,00 ct, baguettslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TCa/SI, stl 18,75 mm, vikt 15 g, ett tiotal av diamantermna är skadade, en diamant saknas, svaga fattningar, nagg på smaragden.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VVS, vikt 1,2 g, stift.
RING, 18K vitguld, gulbrun briljantslipad diamant 0,21 ct, 14 briljantslipade diamanter 0,46 ctv TW/VVS, Hellström & Åhrling, Stockholm 1991, stl 18,75 mm, vikt 9,3 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd 1,28 ct, 12 briljantslipade diamanter 0,54 ctv, ca W-CR/VS, stl 18 mm+, vikt 3,9 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter 0,44 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 13,6 g.