Avslutad | Klassiska – Lördag 23 maj 2015
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 176 briljanter 3,37 ctv enligt gravyr, ca W(H)/VS-SI, vikt 13,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, droppslipad diamant 1,32 ct enligt gravyr, ca Cr(K)/P1, stl 17,25 mm, vikt 5,4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,74 ct, ca Cr(J)/VS2, 2 odlade halvpärlor, Gerdt Sandqvist, Stockholm 1954, stl 16 mm, vikt 3,9 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad citrin ca 5 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 16,4 g
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,47 ct ca TCape/SI, 120 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, längd 43 cm, vikt 16,6 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant ca 0,90 ct, ca TW/VS, 4 baguett- och 4 trapetsslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,2 g.
ÖRHÄNGE, 18K vitguld, 74 briljantslipade diamnter ca 0,75 ctv, ca TCr-CA/VS-SI, diameter 4,5 cm, vikt 5,7 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, hjärta, 32 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW/VS, höjd 1,5 cm, längd 42 cm, vikt 6,5 g.
ALLIANSRING, 18K guld, helallians med 24 smaragder ca 1,00 ctv, stl 17,5 mm, vikt 2,0 g.
RING, platina, gammal-, antik- samt rosenslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca Cape-Light Yellow/SI stl 18,75 mm, vikt 4,5 g, mindre nagg på stenar.
RING, 14K vitguld, briljant ca 0,48 ct, ca Cr(J)/P1, 8 baguetter och 4 briljanter ca 0,24 ctv, ca TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, brilantslipad diamant 1,00 ct, ca W(H)/VS 2, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g.
ANTIK RING, 18K guld i överdel, 14K guld i underdel, svart emalj, troligen omgjrod, rosenstenar, plan äldre slipad diamant, skador på stenarna, stl 17,75 mm, invändig fransk inskription, vikt 6,4 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 2,10 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,5 g.