Avslutad | Klockor – Lördag 11 april 2015
JAEGER-LE COULTRE, herrur, 34 mm, Cal P800/C, Serie nr. 964718, Ref nr. 2285, Boett nr. 767848, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1950.
Klockor Paul Buhre
PAUL BUHRE, Anti-Magn, damur, 14,5 x 22 mm, Boett nr. 52878, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, ca 1930.
MORMORSUR, 34 mm, Boett nr. 3032, silver, cylindergång, nyckeldragare, centrumsekundvisare, skadad urtavla, ca 1860, fickurskedja i vitmetall, nyckel, tillverkad för den kinesiska marknaden.
LEO JUVET, fickur, 46 mm, Boett nr. 24527, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, mynträffling, bucklor, ca 1890, fickurskedja i gulmetall, nyckel, tillverkad för kinesiska marknaden.
BOVET, Fleurier, fickur, 55 mm, Boett nr. 909 / 164, silver, duplexgång (crab tooth), nyckeldragare, centrumsekundvisare, skadad urtavla, buckla, ca 1860, nyckel (märkt "Alex Ross & Co"), tillverkad för den kinesiska marknaden.
JEFFERYS AND SON, Chatham, fickur, 48,5 mm, Serie nr. 1096, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, ytterboett, 55 mm, silver, ca 1810, fickurskedja i vitmetall, nyckel.
FICKUR, 55,5 mm, Boett nr. 147409, silver, ankargång, nyckeldragare, centrumsekundvisare, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1860, fickurskedja i vitmetall, nyckel, tillverkad för den kinesiska marknaden.
JEQUIER, a. Paris, fickur, 57 mm, Serie nr. 6633, silver, repeterur (defekt), cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, ca 1800.
J.U & C, "Dent Patent", fickur, 47,5 mm, savonett, Boett nr. 573, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtalva, skadad boett, bucklor, ca 1895, fickurskedja i silver, nyckel.
FICKUR, 46,5 mm, Boett nr. 10279, silver, ankargång, nyckeldragare, centrumsekundvisare, skadad urtavla, defekt, ca 1870.
FICKUR, 56 mm, Boett nr. 1217, gulmetall, ankargång, nyckeldragare, centrumsekundvisare, skadad urtavla, urverk skadat, ca 1870, nyckel.
LEO JUVET, Fleurier, fickur, 46 mm, savonett, Serie nr 104556, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1890, fickurskedja i gulmetall, nyckel, läderpåse, tillverkad för kinesiska marknaden.
MORMORSUR, 39,5 mm, Boett nr. 15824, silver, ankargång, nyckeldragare, centrumsekundvisare, skadad urtavla, bucklor, ca 1870, nyckel.
FICKUR, 59 mm, silver, duplexgång, nyckeldragare, centrumsekund, skadad urtavla, bucklor, ca 1850, läderpåse, nyckel, tillverkad för den kinesiska marknaden.
must de CARTIER, Tank, Boett nr. 116660/5057001, damur, 20,5 x 20,5 (28) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad urtavla, defekt, skadad boett, läderband, originalspänne, ca 1990.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Ref nr. 6517, Serie nr. 1177872, Cal 1160, Verk nr. 49819, Boett nr. 6517, damur, 25 mm, stål/vitguld, automatisk, plexiglas (skadat), datum, Jubileelänk (skadad, folded), viklås, Ref nr. /68, tillverkad första kvartalet 1965.
FICKUR, 57 mm, savonett, Boett nr. 93635, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, glasbaksida, monogram, ca 1915, läderpåse.
FICKUR, 50 mm, Boett nr. 20820, 14K guld, ankargång, renoverad urtavla, skadad urtavla, bucklor, ca 1910, fickurskedja i gulmetall.
TAG HEUER, Aquaracer, Ref nr. WAF1420.BB0825, Serie nr. RWV8039, damur, 27 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. FAB015-G-L6/3112X, cert (ej komplett), april 2010, box, ytterkartong.