Avslutad | Klockor – Lördag 11 april 2015
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Tango, Serie nr. Z422503, Ref nr. 5360, damur, 28 mm, stål, quartz, safirglas, datum, krans med cubic zirkonia (36 st. skadad), originallänk, viklås, ca 2000.
TAG HEUER, Formula 1, Alarm (200 METERS), Serie nr. RAJ9093, Ref nr. WAU111A, herrur, 41,5 mm, stål, quartz, safirglas, stort datum, liten sekund, alarm, originallänk, viklås, Ref nr. BA 0868Y-V4, ca 2010.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. S772779, Cal 2135, Verk nr. 2732680, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523D.18-T8/468 B, ca 1995.
TAG HEUER, 1500, Professional (200 METERS), Boett nr. 929.213G-20, herrur, 36 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, vikås, Ref nr. 610/410, ca 1995.
HEUER, 1000, Professional (200 Meters), Ref nr. 980.017N, Boett nr. 6513 W 20 / 1712.011 damur, 28 mm, bicolour, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, originallänk (skadad), viklås, ca 1984.
TAG HEUER, 2000, Professional (200 METERS), Ref nr. WE1111-2, herrur, 38 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. 300/81, ca 1997.
TAG HEUER, 2000, Serie nr. KS8391, Ref nr. WM1112, herrur, 37 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. BA0317/G-3065, ca 2000.
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Formula, "Tachymeter", Cal 13262 (ETA), Serie nr. 5005611, Ref nr. MV.04.FO.10, kronograf, herrur, 39,5 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, ca 1990.
TAG HEUER, Kirium, F1, Serie nr. QV6739, Boett nr. CL111A, herrur, 41 mm, analog/digital, multifunction, stål, quartz, safirglas, integrerat gummiband, viklås, Ref nr. FC5000-U7, cert oktober 2002, box, ytterkartong.
OMEGA, Constellation, Chronometer, Cal 561, Serie nr. 21271854, Ref nr. CD 168.004, Boett nr. 168004-63 S.C. herrur, 35,5 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, skadad boett, läderband, originalspänne, ca 1964, box (skadad).
JAEGER-LE COULTRE, herrur, 32 mm, Cal K818/C, Serie nr. 1604434, Boett nr. 916107 A/1918, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1963.
Klockor Halda Fickurfabrik
HALDA FICKURFABRIK, fickur, 50 mm, Cal H, Serie nr. 17039, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, gravyr, monogram, bucklor, ca 1906, originaletui.
OMEGA, fickur, 50,5 mm, savonett, Serie nr. 3022772, Boett nr. 4435430, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, skadad boett, ca 1908, etui.
Klockor Halda Fickurfabrik
HALDA FICKURFABRIK, 51 mm, silver, Cal Z, Serie nr. 21377, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1914.
Klockor Halda Fickurfabrik
HALDA FICKURFABRIK, fickur, 51 mm, Cal K, Serie nr. 4910, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1895.
Klockor Halda Fickurfabrik
HALDA FICKURFABRIK, fickur, 50,5 mm, Cal Z, Serie nr. 1492, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1895.
ERIK WELLENIUS (1731 - 1802), Norrköping, fickur, 60,5 mm, Serie nr. 489, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1796, boetten tillverkad av Olof Strömvall.
CARL ERIK ORBIN (1745 - 1799), Stockholm, fickur, 48,5 mm, Serie nr. 335, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, skadad boett, bucklor, ca 1785.
ERIK WELLENIUS (1731 - 1802), Norrköping, fickur, 56,5 mm, Serie nr. 265, vitmetall, spindelgång, nyckeldragare, urtavla ej signerad, skadad urtavla, ca 1790, nyckel, boett ej original.