161 - 180 av 235
1...8910...12 Gå till

Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 14 november 2015

Klubbad för

IWC, International Watch Co, Schaffhausen, Ingenieur, Cal 2210, Serie nr. 255411, Ref nr. 3361, Boett nr. 2402608, midsize, 32 mm, titan, quartz, safirglas, datum, läderband, viklås, cert, april 1988.

10 400 kr

Utrop: 7 900 kr

JAEGER-LE COULTRE, Master Mariner, Cal K 883, Serie nr. 2065996, Ref nr. 563-42, Boett nr. 1328824, herrur, 41 x 40 mm, stål, automatisk, mineralglas (skadat), datum, gummiband, ca 1970.

7 100 kr

Utrop: 7 500 kr

JAEGER LE-COULTRE, herrur, 33 mm, Cal P480/C, Serie nr. 615532, Boett nr. 580256, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, ca 1948.

4 900 kr

Utrop: 3 900 kr

JAEGER-LE COULTRE, herrur, 35 mm, Cal K800/C, Serie nr. 1423420, Ref nr. E 284, Boett nr. 777560, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1960.

6 900 kr

Utrop: 4 400 kr

JAEGER-LE COULTRE, herrur, Cal P480/C, Serie nr. 778036, Boett nr. 562425 A, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, ca 1950.

15 400 kr

Utrop: 6 900 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Submariner (200m=660ft, Swiss-T<25), s.k. "meter first, gilt", Ref nr. 5513, Serie nr. 1208136, Cal 1530, Boett nr. 5513, herrur, 39 mm, stål, automatisk, plexiglas, NATO-band, tillverkad första kvartalet 1965.

Utrop: 75 000 kr

ROLEX, "Mr. Picko & Mrs. Lena Troberg", Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 6917, Serie nr. 3338887, Cal 2030, Verk nr. 11423, Boett nr. 6917, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, Jubileelänk (skadad), viklås, totalvikt 50,4 gram, ca 1972.

Utrop: 27 000 kr

BREITLING, Geneve, transOcean, Chronometre, Cal B 126, Serie nr. 910657, Boett nr. 910657, herrur, 35 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, boett ej signerad, gravyr, läderband, ca 1960.

9 100 kr

Utrop: 9 900 kr

Klockor Zodiac

ZODIAC, Kingline 36000, Chronometer, Cal 88, Verk nr. 264791, Serie nr. 2401128, Ref nr. 882.954, Boett nr. 2401128, herrur, 34,5 x 31 (37,5) mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, originalspänne, ca 1969, box (skadad), ytterkartong.

1 900 kr

Utrop: 1 900 kr

Klockor Girard-Perregaux

GIRARD-PERREGAUX, Gyromatic, Deep Diver, Cal 42-2 (AS 1843), Serie nr. 328144, Ref nr. 9076 C, herrur, 40 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, gummiband, ca 1976.

21 000 kr

Utrop: 9 900 kr

JAEGER-LE COULTRE, Atmos, Cal 519, Serie nr. 22730, bordsur, 190 (208) x 142 (160) x 235 mm, gulmetall/glas, drivs av temperaturskillnad, instruktionsbok, ca 1945.

11 200 kr

Utrop: 9 900 kr

JAEGER-LE COULTRE, Master-Quartz, Cal 352, Serie nr. 2187779, Ref nr. 23302-42, Boett nr. 1361445, herrur, 41,5 x 43 mm, stål, quartz, mineralglas (skadat), datum, integrerad originallänk, längd 195-202 mm, ca 1972.

6 000 kr

Utrop: 4 900 kr

JAEGER-LE COULTRE, Master-Quartz, Cal 352, Serie nr. 2186130, Ref nr. 23305-51, Boett nr. 1362418, herrur, 41,5 x 43 mm, doublé (20 micron), quartz, mineralglas (skadat), datum, integrerad originallänk, längd 189-196 mm, ca 1972.

4 700 kr

Utrop: 4 900 kr

DUCHESNE FILS, A Geneve, fickur, 57,3 mm, kvartsrepeter, Boett nr. 7908, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, defekt, mönster, monogram, bucklor, ca 1820.

22 000 kr

Utrop: 25 000 kr

FICKUR, 48 mm, signerad "Breguet Paris" 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, krans med halvpärlor, boett med emaljmotiv, krans med glas samt rosenslipade diamanter (några saknas), ca 1850.

33 000 kr

Utrop: 35 000 kr

CHAUDOIR, à Genève, stjärnformat, fickur, 50,5 x 67 mm, förgyllt silver, spindelgång, boett med emalj och bergkristall (flisa), boett signerad HB, ca 1800, nyckel.

Utrop: 46 000 kr

WILLIAM KIPLING (1705-1737), London, fickur, 41,5 mm, Serie nr. 2242, Boett nr. 2242, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, champlevé-urtavla, ytterboett (49 mm), 18K guld, tillverkad i repousseteknik, skadad boett, senare bygel, ca 1735.

22 000 kr

Utrop: 24 000 kr

FICKUR, 57,8 mm, "Musique", Boett nr. 5000, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, kvartsrepeter (defekt), musikspeldosa, urtavla med emaljmotiv, boett signerad F.L.B. ca 1820.

40 000 kr

Utrop: 35 000 kr

ANTON LIST, in Wien, fickur, 39,5 mm, savonett, 14K guld, spindelgång, nyckeldragare, urtavla i silver, boett med emaljmotiv (skadad), boett signerad A.2, L.M. 1830, brosch i 14K guld med emalj och granater, ca 1825.

Utrop: 19 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK, PHILIPPE & Cie, Genève, fickur, 51,7 mm, savonett, Serie nr. 142241, Boett nr. 255763, 18K guld, ankargång, vargtänder, innerlock i 18K guld, ca 1910, läderfodral.

38 000 kr

Utrop: 39 000 kr