Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 14 november 2015
IWC, International Watch Co, Schaffhausen, Ingenieur, Cal 2210, Serie nr. 255411, Ref nr. 3361, Boett nr. 2402608, midsize, 32 mm, titan, quartz, safirglas, datum, läderband, viklås, cert, april 1988.
JAEGER-LE COULTRE, Master Mariner, Cal K 883, Serie nr. 2065996, Ref nr. 563-42, Boett nr. 1328824, herrur, 41 x 40 mm, stål, automatisk, mineralglas (skadat), datum, gummiband, ca 1970.
JAEGER LE-COULTRE, herrur, 33 mm, Cal P480/C, Serie nr. 615532, Boett nr. 580256, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, ca 1948.
JAEGER-LE COULTRE, herrur, 35 mm, Cal K800/C, Serie nr. 1423420, Ref nr. E 284, Boett nr. 777560, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1960.
JAEGER-LE COULTRE, herrur, Cal P480/C, Serie nr. 778036, Boett nr. 562425 A, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, ca 1950.
ROLEX, Oyster Perpetual, Submariner (200m=660ft, Swiss-T<25), s.k. "meter first, gilt", Ref nr. 5513, Serie nr. 1208136, Cal 1530, Boett nr. 5513, herrur, 39 mm, stål, automatisk, plexiglas, NATO-band, tillverkad första kvartalet 1965.
ROLEX, "Mr. Picko & Mrs. Lena Troberg", Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 6917, Serie nr. 3338887, Cal 2030, Verk nr. 11423, Boett nr. 6917, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, Jubileelänk (skadad), viklås, totalvikt 50,4 gram, ca 1972.
BREITLING, Geneve, transOcean, Chronometre, Cal B 126, Serie nr. 910657, Boett nr. 910657, herrur, 35 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, boett ej signerad, gravyr, läderband, ca 1960.
Klockor Zodiac
ZODIAC, Kingline 36000, Chronometer, Cal 88, Verk nr. 264791, Serie nr. 2401128, Ref nr. 882.954, Boett nr. 2401128, herrur, 34,5 x 31 (37,5) mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, originalspänne, ca 1969, box (skadad), ytterkartong.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, Gyromatic, Deep Diver, Cal 42-2 (AS 1843), Serie nr. 328144, Ref nr. 9076 C, herrur, 40 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, gummiband, ca 1976.
JAEGER-LE COULTRE, Atmos, Cal 519, Serie nr. 22730, bordsur, 190 (208) x 142 (160) x 235 mm, gulmetall/glas, drivs av temperaturskillnad, instruktionsbok, ca 1945.
JAEGER-LE COULTRE, Master-Quartz, Cal 352, Serie nr. 2187779, Ref nr. 23302-42, Boett nr. 1361445, herrur, 41,5 x 43 mm, stål, quartz, mineralglas (skadat), datum, integrerad originallänk, längd 195-202 mm, ca 1972.
JAEGER-LE COULTRE, Master-Quartz, Cal 352, Serie nr. 2186130, Ref nr. 23305-51, Boett nr. 1362418, herrur, 41,5 x 43 mm, doublé (20 micron), quartz, mineralglas (skadat), datum, integrerad originallänk, längd 189-196 mm, ca 1972.
DUCHESNE FILS, A Geneve, fickur, 57,3 mm, kvartsrepeter, Boett nr. 7908, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, defekt, mönster, monogram, bucklor, ca 1820.
FICKUR, 48 mm, signerad "Breguet Paris" 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, krans med halvpärlor, boett med emaljmotiv, krans med glas samt rosenslipade diamanter (några saknas), ca 1850.
CHAUDOIR, à Genève, stjärnformat, fickur, 50,5 x 67 mm, förgyllt silver, spindelgång, boett med emalj och bergkristall (flisa), boett signerad HB, ca 1800, nyckel.
WILLIAM KIPLING (1705-1737), London, fickur, 41,5 mm, Serie nr. 2242, Boett nr. 2242, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, champlevé-urtavla, ytterboett (49 mm), 18K guld, tillverkad i repousseteknik, skadad boett, senare bygel, ca 1735.
FICKUR, 57,8 mm, "Musique", Boett nr. 5000, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, kvartsrepeter (defekt), musikspeldosa, urtavla med emaljmotiv, boett signerad F.L.B. ca 1820.
ANTON LIST, in Wien, fickur, 39,5 mm, savonett, 14K guld, spindelgång, nyckeldragare, urtavla i silver, boett med emaljmotiv (skadad), boett signerad A.2, L.M. 1830, brosch i 14K guld med emalj och granater, ca 1825.