Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 14 november 2015
JAEGER-LE COULTRE, Memovox, Snowdrop, Cal 916, Serie nr. 2141781, Ref nr. E877, Boett nr. 1300426, herrur, 43 mm, stål, automatisk, mineralglas (skadat), datum, alarm, läderband, ca 1971.
JAEGER-LE COULTRE, Memovox, GT, Cal 825, Serie nr. 2020081, Ref nr. E 861, Boett nr. 1179966, herrur, 39 x 46 mm, stål, hammarautomat, plexiglas, datum, alarm, defekt, läderband, ca 1968.
INTERNATIONAL WATCH Co. frackur, 49 mm, Cal 57 T (H5), Serie nr. 930002, Boett nr. 969818, stål (staybrite), ankargång, ca 1931.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master II (SWISS-T<25), Chronometer, s.k. "Root beer", Ref nr. 16718, Serie nr. N194361, Cal 3185, Verk nr. 5908781, Boett nr. 16710, herrur, 40 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), 24-timmarsvisning, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 8386-P12/47 B, totalvikt 154,8 gram, cert, juni 1996, box.
TISSOT, T12, Cal 794, Serie nr. 12308490, Ref nr. 44594, Boett nr. 44594, herrur, 44 mm, stål, automatisk, plexiglas, dag, datum, vridbar innerring, integrerad originallänk (Guy Freres), viklås, ca 1970.
Klockor Hublot
HUBLOT, "EURO 2008 Referee Watch", Ref nr. 1930.SV.130.RX.EUR08, Boett nr. 653113, kronograf (45 + 15 min), herrur, 42,5 mm, stål, automatisk, safirglas, integrerat gummiband, viklås, cert, april 2008, box, ytterkartong.
Visa varaKlockor Patek Philippe
PATEK, PHILIPPE & Cie. Genève, fickur, savonett, 53,5 mm, Serie nr. 144912, Boett nr. 270980, 18K guld, ankargång, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1910.
CERTINA, Waterking 215, Cal 25-651, Ref nr. 5806.210-5, Boett nr. 7625128, herrur, 32,5 mm, doublé (20 micron), automatisk, plexiglas, datum, läderband, originalspänne, ca 1969.
JAEGER-LE COULTRE, Memovox, Cal 825 (K825), Serie nr. 1724231, Ref nr. E855, Boett nr. 1030837, herrur, 37 mm, stål, hammarautomat, plexiglas, datum, alarm, läderband, ca 1965.
INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, Cal 972, Serie nr. 2136981, Ref nr. 5301, Boett nr. 2244941, fickur, 47,5 mm, stål, ankargång, ca 1973, fickurskedja, box.
HEUER, Autavia, Cal 12, Serie nr. 269388, Ref nr. 11630 V, kronograf (defekt), herrur, 42 mm, stål, automatisk (microrotor), plexiglas, datum, boett signerad "Heuer-Leonidas SA", läderband, ca 1973.
JAEGER-LE COULTRE, Memovox, Cal K825, Serie nr. 1581818, Boett nr. E 855, Boett nr. 1229883, herrur, 37 mm, 18K guld, hammarautomat, plexiglas, datum, alarm, skadad boett, läderband, ca 1963. (M7, D7, C5, EO6
Klocktillbehör Svalan
KLOCKSTÄLL, till Svalan, metall, CH. Huguenin, Neuchatel, Swiss made, ca 1960.
HEUER, "Tre kronor", fickur, 50,5 mm, kronograf (60 sek / 30 min) , Cal Valjoux 61, Serie nr. 603768, Boett nr. 148373, vitmetall, ankargång, militärgravyr, ca 1965.
Klockor Minerva
MINERVA, "Tre kronor/Three Crowns", fickur, 51 mm, kronograf (60 sek/30 min), Cal Minerva, Boett nr. 217113, vitmetall, ankargång, militärgravyr, ca 1965, etui i frigolit.