Avslutad | Klassiska – Lördag 18 april 2015
SCHALINS, 18K guld, alliansring, 5 briljantslipade diamanter 0,40 ctv enligt gravyr, ca TW-W/SI, stl 15,5 mm, vikt 3,3 g.
Smycken Nål
NÅL, 18K vitguld, tsavorit ca 1,00 ct, odlad pärla 6,1 mm, 20 briljanter ca 0,22 ctv, ca W-TCr/SI, vikt 4,0 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,40 ct enligt gravyr, ca W/SI, Hallbergs, stl 18 mm, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 50 briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca Cr(J)/P, blå emalj, clips, vikt 13,6 g, emaljskada.
BROSCH, 18K guld och vitguld, grön turmalin, 12 briljantslipade diamanter, ca 0,36 ctv, ca W/VS, vikt 12,7 g.
COLLIER, 18K guld, 90 carréslipade äkta färgstenar, bla. ametister, citriner, peridoter, ioliter, akvamarin och turmaliner, längd ca 38 cm, vikt ca 38,5 g
DIAMANT, 0,51 ct, prinsesslipad, Top Cape(K)/VVS2, GIA Diamond Dossier Report # 1162023264, numret skrivet med laser på rondisten.
ARMBAND, 18K guld, ihåligt, lackerat rödbrunt och guldfärgat material, längd 19 cm, vikt 23,6 g, Italien.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,75 ctv, ca TW/SI-P1, stl 19,75 mm, vikt 5,9 g.
ARMRING, vit metall med spår av förgyllning, granater, öppningsbar, diameter 6,3 cm, vikt 27,2 g.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, 8 briljantslipade och 1 antikslipad diamant ca 0,65 ctv, ca W/SI, längd ca 16,5 cm, vikt 10 g, två medföljande extra länkar.
HÄNGE, 18K guld/silver, 24 rosenslipade diamanter, pärla ca 8 mm, Gustav Dahlgren, Malmö 1934, längd ca 4 cm, vikt 4,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,39 ct enligt gravyr, ca TW/VS, Älvängens Guld & Silver, Göteborg 1989, stl 18 mm, vikt 3,2 g
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W(H)/VS, vikt 1,2 g, stoppar i sterlingsilver.
COLLIER, 18K guld, 182 briljantslipade diamanter, ca 2,70 ctv, ca TW-W/VS, längd, ca 42 cm, vikt 44,5 g.
ALLIANSRING, 18K rodierat guld, 3 rader med 78 briljanter ca 3,90 ctv, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 16,0 g.