Avslutad | Klassiska – Lördag 18 april 2015
ÖRHÄNGEN, 18K, guld, fiskar, 42 briljanter 0,60 ctv, ca TW/VS, pärlemor, clips/stift, vikt 11,6 g
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, mabépärlor 17,6 mm, Carlman Stockholm 1977, clips, vikt 12 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv enligt gravyr, ca W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g, en sten med nagg i bordet.
RING, platina, 2 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca Cape(M-N)/VS1-VS2, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, Frankrike, stl 18,5 mm, vikt 5,5 g, en sidosten med mindre nagg på bord.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,56 ctv, ca Cr/SI, stl 17 mm, vikt 3 g.
HÄNGE/KEDJA, hjärta, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter 0,64 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, höjd 1,7 cm, längd 40 cm, vikt 5,9 g.
RING, 18K rodierat guld, 88 briljantslipade diamanter 0,75 ctv enligt gravyr, ca W/VS-SI, stl 19 mm, vikt 17,1 g.
TRANCHERBESTICK, 3 delar, silver, kniv, gaffel samt hållare för stek med ben, Frankrike Paris 1900-talets början, längd 21-32 cm, originaletui.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7,5 mm, lås i 18K guld, 6 briljanter, längd 50 cm, låsets vikt 11,7 g. Låset kan kopplas bort och användas som brosch.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,65 ctv, ca W-TCr/VVS-VS, stl 19,25 mm, vikt 4,1 g.
COLLIER, 22K guld, delvis oxiderat, briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, längd 43,5 cm, vikt 28,1 g.
RING, 18K guld, smaragd ca 4,80 ct, 2 gammalsipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, stl 18,25 mm, vikt 10,2 g, mindre nagg på smaragd.
Ädelstenar Akvamarin
2 AKVAMARINER, smaragdslipade, 8,46 ctv, ca 10,40 x 8,80 x 6,60 mm.
Visa varaÄdelstenar Akvamarin
AKVAMARIN, smaragdslipad, 27,59 ct, 21 x 17 x 10,74 mm.