Avslutad | Klassiska – Lördag 18 april 2015
BROSCH/HÄNGE, 14K guld, 19 ovalslipade blå safirer ca 3,15 ctv, 14 briljanter ca 0,14 ctv, ca W/SI-P1, vikt 6,1 g.
CHIMENTO, collier, Double collection, 18K guld, delvis rodierat, längd 46 cm, vikt 47,8 g.
POMELLATO, örhängen, Nudo, 18K guld, granater, krokar med stopp, längd 1,9 cm, vikt 10,7 g.
POMELLATO, örhängen, Colpo di Fulmine, 18K roséguld, ametister, rubiner, krokar med stopp, längd 2,9 cm, vikt 6,4 g.
ÖRHÄNGEN, platina, 22 briljant, medium och åttkantslipade diamanter ca 0,68 ctc, ca W-Ca/VS-P, vikt 3,2 g, krokar i 18< vitguld, en diamant skadad.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 rubiner ca 1,00 ctv, 24 briljantslipade dia ca 0,24 ctv, ca W/VS-SI, krokfästen, vikt 4,8 g
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca W/VS, Italien, längd 17,5 cm, vikt 33,9 g.
MAUBOUSSIN, 18K vitguld, 70 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, ref nr C6242, stl 17 mm, vikt 9,7 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 1,14 ctv, ca TW/VVS, JP, Stockholm 1965, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g
RING, 14K guld, 30 briljantslipade diamanter ca 2,80 ctv, caW/VS, stl 18,75 mm, vikt 17,2 g, några stenar med nagg.
RING, 18K vitguld, briljant, medium och gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W/VS-SI, stl 19 mm, storleksändrad, vikt 5,7 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,53 ctv (ca 0,27 + 0,13 + 0,13), ca TW/VS, stl 17,25+ mm, vikt 4,3 g, Hellström & Åhrling 1964.
ALLIANSRING, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,27 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 3,2 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 183 baguett- och trapetsslipade diamanter ca 2,70 ctv,ca TW/VS-SI, längd 19,5 cm, vikt 27,2 g, några stenar med små skador.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca W(H)/VS, 6 briljanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS, stl 15 mm, vikt 2,1 g.
ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 10 briljantslipade diamanter 0,37 ctv, ca Cr/VS-SI, stl 18 mm, vikt 3,3 g.
ALLIANSRING, platina, 5 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 5,1 g, oval ringskena.